20. 2. 2015 | Besedilo: Julijana Bavčar
S pesticidi obremenjena živila z drugih celin
20. 2. 2015 | Besedilo: Julijana Bavčar
Danes se nam skoraj ne zdi več nenavadno, da lahko na oddelkih trgovin s svežimi živili ali na tržnicah izbiramo med sadjem, pogosto pa tudi drugimi vrtninami iz oddaljenih dežel. Opozorila, da je medcelinski transport povezan z več ostanki pesticidov na pridelkih, potrjujejo med drugim poročila Evropske agencije za varno hrano (EFTA) o ostankih pesticidov v hrani. Eden od razlogov je, da so sveža živila v mnogih primerih pred dolgim transportom tretirana s pesticidi, ki podaljšujejo njihovo skladiščno obstojnost in preprečujejo propad, drugi pa, da v vseh delih sveta pesticidna zakonodaja ni tako stroga kot v Evropi.
Klub temu da vse strani, udeležene v uvozu sadja in zelenjave v EU predpise in dovoljene mejne vrednosti ostankov pesticidov (MRL) poznajo, se skozi nadzorne mehanizme uspe izmuzniti pošiljkam živil, ki jih presegajo. Zadnje takšno poročilo EFSA za leto 2010 (skupaj z vsemi analizami, statističnimi obdelavami in povzetki objavljeno leta 2013), ugotavlja, da približno sedemkrat pogosteje izvirajo iz držav tretjega sveta kot iz EU.
Rizične države
Po poročilu je bilo med vsemi pregledanimi živili, takšnih, ki so presegala zakonsko določene omejitve pri pesticidih, 1,6 odstotka. Med najbolj rizične države po izvoru živil so se uvrstile Kambodža, Mongolija, Hongkong, Bangladeš, Bolivija, Indija, Uganda, Burundi, Jordanija, Iran, Tajska in Mavricijus, pa tudi te, ki jih navajamo v spodnji tabeli, kjer so prikazani deleži po posameznih skupinah živil. Neslavni zmagovalec med pridelki, preobremenjenimi s pesticidi, je tako kitajsko zelje, pridelano na Kitajskem, pri katerem je bilo kar 83 odstotkov vzorcev oporečnih, najbolj rizični citrusi, o katerih več pišemo v članku Pranje sadežev in zdrava pamet, pa prihajajo iz Egipta, Urugvaja in Hodurasa.
Kaj je MRL
In kaj pomeni MRL? S to kratico je določena količina pesticida v živilu, ki po presoji EFTA ne predstavlja tveganja za človekovo zdravje.
KOMENTARJI
Alex
20. 2. 2015 11:56
Zato pa dragi "slovenceljni" le kupujte naprej česen in kitajsko zelje iz Kitajske in drugih držav, doma v Sloveniji pa slovenskega kmeta zaničujete ker ima mogoče par centov dražje izdelke... z razlogom seveda....