7. 12. 2015 | Besedilo: K. Ž./STA
Svetovni dan tal
7. 12. 2015 | Besedilo: K. Ž./STA
V soboto, 5. decembra, je bil svetovni dan tal. Leto 2015 je ob tem tudi mednarodno leto tal, ki ga zaznamuje slogan Zdrava tla za zdravo življenje. Tla predstavljajo enega od neobnovljivih naravnih virov, s katerim moramo upravljati trajnostno, opozarjajo strokovnjaki.
Tla so ključna za trajnostni razvoj, zato so v Združenih narodih ter organizaciji Global Soil Partnership decembra 2013 leto 2015 razglasili za mednarodno leto tal, 5. december pa za svetovni dan tal.
Namen obeh pobud je predvsem osveščanje javnosti o pomenu tal ter spodbujanje ohranjanja zdravih in produktivnih tal za potrebe človeštva. To lahko dosežemo le z boljšim trajnostnim ravnanjem oziroma upravljanjem s tlemi, so sporočili z ministrstva za okolje in prostor.
Izhodišče Združenih narodov in organizacije Global Soil Partnership pri pripravi deklaracije, s katero so razglasili mednarodno leto in svetovni dan tal, je bilo zavedanje, da so zdrava tla ključnega pomena za ohranjanje življenja na Zemlji, še posebej v luči pritiskov naraščajočega prebivalstva. Spodbujanje trajnostnega upravljanja s tlemi zato lahko prispeva k stabilnim ekosistemom ter varnemu svetu, preskrbljenemu z zdravo hrano, pomeni prispevek h gospodarski rasti, krepitvi biotske raznovrstnosti, reševanju podnebnih sprememb in izboljšanju dostopnosti do vode.
Slovensko okoljsko ministrstvo daje pomen širšemu okviru trajnostnega upravljanja s tlemi - pomenu tal v okolju, tudi v luči varovanja tega naravnega vira za prihodnje rodove. Evropska komisija je leta 2002 izpostavila osem glavnih nevarnosti za tla: erozijo, zmanjšanje količine organske snovi, onesnaževanje, zasoljevanje, zbijanje, zmanjšanje biotske raznovrstnosti, pozidavo, zemeljske usade in poplave.
V Sloveniji je ključni predpis, ki ureja vprašanje varstva tal, zakon o varstvu okolja. Temu sledijo številni podzakonski akti in predpisi.
V zadnjih dveh letih je sicer ministrstvo po lastnih navedbah okrepilo aktivnosti v zvezi s tlemi. Poleg že uveljavljenega pravilnika o obratovalnem monitoringu stanja tal je v pripravi uredba o standardih kakovosti in stanju tal, ki bo nadomestila obstoječo uredbo o mejnih, opozorilnih in kritičnih imisijskih vrednosti nevarnih snovi v tleh.