Zanimive vrtnine: Arašidi rodijo pod zemljo

11. 4. 2016 | Besedilo: Miša Pušenjak

arašidi

Arašidi (Arachis hypogaea) so nenavadna rastlina. Botaniki jih uvrščajo med stročnice. Stroki se razvijejo na zelo zanimiv način. Po oplodnji se plodnica na stebelcu spusti do zemlje in se zarije nekaj centimetrov vanjo. Tam potem stroki dozorijo. Mnoge preseneti, ko po spravilu namesto sladkih zrn v ustih ostane trpek okus. Arašide je treba namreč prepražiti, da so okusni, takšni, kot jih poznamo. Za kuhanje uporabljamo surove, ne prepraženih.

V naših podnebnih razmerah je najbolj priporočljivo pridelovanje v rastlinjakih, razen na Primorskem, kjer je poletje dovolj vroče. Običajna je pridelava iz sadik, ki jih je mogoče dobiti v vrtnarijah. Za sajenje mora biti zemlja dobro ogreta, zato jih ne presajamo pred prvim majem. Sami lahko sadike vzgojimo iz semena, ki je počivalo vsaj eno leto. Šele takrat je namreč dobro kaljivo.

Sadike sadimo daleč narazen, 50 cm v vrsti in še nekaj več med vrstami. Stroki se namreč razvijajo v zemlji po obodu rastline, zato se te ob koncu vegetacije ne smejo prekrivati. Da se stroki lahko razvijejo in dozorijo, potrebujejo sipko zemljo. Zastajajoča voda bi povzročila gnitje, enako gnojenje s hlevskim gnojem. Gredice zato pognojimo z domačim kompostom, 3 l /m2.

Ko rastline zrastejo 30 cm v višino, jih osujemo z zemljo skoraj do vrha. V času cvetenja potrebujejo veliko vlage, vendar je treba ob namakanju paziti, da tal ne zbijemo. Namakamo globoko, enkrat do dvakrat na teden. Ker se plodnica podaljša v zemljo, tal okoli rastlin ne zastiramo in jih v času cvetenja in oplodnje tudi ne okopavamo. Rastline s pridelkom pulimo, ko listi porumenijo. Previdno očistimo zemljo s korenin in oreškov in nato rastline s stroki na koreninah do konca posušimo na suhem in zračnem prostoru. Šele nato odstranimo oreške in jih shranimo na suhem.

Arašidi bodo dobro uspevali v rastlinjakih, saj jim bo tam dovolj toplo. Če imate težko zemljo, jih za svoje zadovoljstvo raje posadite v lonce s premerom vsaj 40 cm. Pridelek pa na celini ni velik, da ne boste preveč razočarani.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE