Zelenica pred zaporom na Povšetovi postaja zelenjavni vrt

11. 7. 2012 | Besedilo: K. Ž./STA

zapor, povšetova, zelenjavni vrt

Po lanski enodnevni akciji oživljanja zapuščenega vrta ob Zavodu za prestajanje kazni zapora na Povšetovi se letos projekt Vrt na Povšetovi nadaljuje. S pomočjo švicarske donacije so ga zastavili celoviteje, cilj pa je, da bi postal delujoča enota znotraj zapora, na njem pridelano hrano pa bi uporabljali tudi v zaporniški kuhinji.

Gre za skupni projekt Zavoda Voluntariat, Ekologov brez meja in Zavoda za prestajanje kazni zapora Ljubljana.

Kot je pojasnil Urban Presker iz Zavoda Voluntariat, so na prostoru zapuščenih vrtov na Povšetovi avgusta lani izvedli prvo prostovoljsko akcijo. Prostovoljci so skupaj z zaporniki urejali zapuščeno zelenico pred zaporom. V delo vključeni varovanci zapora pa so bili po Preskerjevih besedah tako navdušeni, da so na vrtu delali do konca vrtnarske sezone.

Letos so ponovno začeli z deli. Ker so idejo za projekt prijavili na razpis in pridobili švicarsko donacijo, so lahko projekt zastavili širše, bolj strateško in celoviteje. Tako nameravajo v 15 mesecih vrt na Povšetovi celovito urediti in v tem času tudi izobraževati varovance zapora in zaposlene.

"Cilj je, da bi bil drugo leto, ko se projekt zaključi, ta vrt že delujoča enota znotraj zapora, z določenim številom varovancev, ki se učijo in delajo na njem, ter da ta hrana pomeni že vir hrane tudi za zapor," je dejal Presker.

Dodal je, da gre za pretežno zelenjavni vrt, na eni od gredic gojijo začimbe, v jeseni pa nameravajo posaditi tudi nekaj sadnega drevja. Na vrtu vsak oziroma vsak drugi dan delajo štirje zaporniki, od začetka projekta v letošnjem letu pa jih je bilo skupaj vključenih 15, a so nekateri že prestali kazen in odšli domov.

Kot so zapisali v sporočilu za javnost, projekt ponuja priložnost za druženje prostovoljcev in varovancev zavoda ter s tem lažjo resocializacijo in reintegracijo varovancev zavoda v družbo po odsluženi zaporni kazni, razvija model dobre prakse in promovira hortikulturno terapijo v ustanovah zaprtega tipa v Sloveniji kot orodja za krepitev kompetenc in izobraževanja varovancev.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE