Visoka greda, vgrajena v brežino

12. 7. 2020 | Besedilo: Julijana Bavčar | Fotografije: Ferenc Godina, Julijana Bavčar

visoka greda, brežina, vrtičkarska inovacija, Ferenc Godina

Med vrtnarskimi navdušenci je tudi veliko »vrtičkarjev brez vrta«, ki jih hendikep primora, da se znajdejo na različne načine. Večinoma zelo domiselne. Tako nam je Ferenc Godina, ki z nami vsako sezono deli kakšno izvirno vrtnarsko zamisel, pred dnevi poslal fotografije visoke grede, »vkopane« v strm breg nad strugo potoka. Uredil jo je za gospo, ki je po preselitve iz hiše v stanovanje zelo pogrešala vrt.

Bloki na severnem obrobju Ljubljane stojijo v neposredni bližini potoka, ki priteče iz neokrnjene dolinice, breg nad strugo je utrjen in vzdrževan, redno ga kosijo, gospe, ki je bila vajena vrta, pa se je vseeno zdel pust in neizkoriščen, zato je na vrhnji rob brežine, ki je ves dan osončena, posadila vrsto ribeza. Ni ji dalo miru, kako bi se dalo nanjo kljub naklonu postaviti visoko gredo.

Izziv

Za Ferenca Godina, ki ga je poklicala na pomoč, je bil izziv kot naročen – rad išče rešitve tam, kjer se marsikomu zdijo nemogoče. Visoko gredo je izdelal letos, precej pozno pomladi, ko bi se moral pridelek že nakazovati, a na začetku julija se zdi, da sta lega in za gredo uporabljeni substrat rastlinam pomagala nadoknaditi zamudo. Blitva, endivija in rukola so zdrave, plodovi volovskega srca se bodo kmalu začeli barvati, fižol in kumarice pa se po vrvicah vzpenjajo na bližnje drevo, saj bi, če bi rastli proti tlom, ovirali krošnjo brežine.

Konstrukcija

In kako je skonstruirana greda? Ogrodje, pravzaprav sprednja in stranski stranici, sta dobesedno »usidrani« v brežino. Če gledamo od strani, vidimo od stranskih ploskev le trikotnika, kot bi se naslanjala na brežino, vendar je vsaka od teh stranic v bistvu kvadrat, le da ga je polovica (po diagonali) »vtaknjena« v brežino. Dobesedno. Godina je vanjo za vsako vkopal za kramp široko globoko špranjo, v katero sta zdrsnili stranski ploskvi, medtem ko je spodnji rob sprednje ploskve visoke grede »usidran« v kanalček. Lesenih stranic ni povezal med seboj na terenu, temveč kar v svoji garaži.

!!galerija!!


Polnjenje

Sestavil je torej »škatlo« brez dna, pri kateri zadnjo stranico predstavljata le gornji dve deski, in tako narejeno na brežini vstavil v izdolbene jarčke v bregu. Od znotraj, stranski ploskvi pa tudi od zunaj je pred vlago zaščitil s čepkasto folijo in potem gredo napolnil po plasteh, kot je običajno. Prostornina visoke grede seveda sledi nagibu brežine, na vrhu je široka, proti dnu pa se v trikotniku oži proti sprednji stranici. Na dnu je kamenje za drenažo, sledi mu kar debela plast vejevja, za zgornjo plast pa je graditelj kupil dve veliki vreči stisnjenega substrata.

Trdnost

Ferenc Godina kot zanimivost omeni, da so mimoidoči od postavljanju grede pripominjali, da jo bo iz brežine odplaknil prvi naliv, vendar je premišljena konstrukcija odlično vzdržala tudi julijsko orkansko neurje.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE