Vrata odpira prva opečna ničenergijska hiša pri nas

10. 4. 2013 | Besedilo: Ba. P.

ničenergijska hiša, Wienerberger, dan odprtih vrat

Podjetje Wienerberger vabi ta petek, 12. aprila, na dan odprtih vrat prve opečne ničenergijske hiše v Sloveniji. Hišo, ki stoji v Dobravi pri Škocjanu, si je mogoče ogledati med 14. in 17. uro.

Kako se rešiti stroškov za ogrevanje in hlajenje? Preprosto, zgradimo si ničenergijsko hišo, pravijo v podjetju Wienerberger Opekarna Ormož. Takšna, torej ničenergijska hiša, je že pod streho v Dobravi pri Škocjanu. Posebna je ne samo zato, ker vso potrebno energijo pridobiva iz obnovljivih virov, ampak tudi zato, ker gre za prvo opečno ničenergijsko hišo v Sloveniji.

Hiša se ogreva, hladi in prezračuje z izkoriščanjem sončne in geotermalne energije. Bistvo sistema Solinterra je tako imenovana temperaturna bariera na zunanji strani opečnega zidu pod izolacijsko oblogo, ki pozimi preprečuje uhajanje toplote iz notranjosti, poleti pa preprečuje pregrevanje objekta. Ker je temperatura toplotne bariere in notranjosti hiše skoraj enaka, hiše ni treba ogrevati. Za pokritje toplotnih izgub temperaturne bariere namreč zadostuje toplota, ki jo pridobimo iz zemlje in sonca, pravijo v podjetju Wienerberger.

Da se voda v temperaturni barieri na zunanji strani opečnega zidu ne bi ohladila (njena temperatura je sicer ves čas med 18 in 20 stopinjami Celzija), je treba hišo izolirati, vendar ni potrebna takšna debelina izolacije kot pri pasivnih hišah. Urejeno je prezračevanje z izkoriščanjem toplote iz odpadnega zraka, za hlajenje pa se uporablja zemlja zunaj zemeljskega hranilnika s konstantno temperaturo od 8 do 120 stopinj Celzija na globini 1,5 do 2,5 metra.
Stroški gradnje hiše s toplotno bariero so največ 10 odstotkov višji od stroškov gradnje primerljive običajne hiše, prihranek stroškov za energijo pa je primerljiv s pasivnimi hišami, pravijo v podjetju Wienerberger. Poraba energije za ogrevanje, pohlajevanje in prezračevanje take hiše je manj kot 10 kWh/m2 na leto, kar uvršča hiše Solinterra v razred ničenergijskih hiš. Za pogon črpalk in ventilatorjev lahko uporabimo energijo, pridobljeno s pomočjo fotovoltaičnih modulov, s tem pa dobimo ničenergijsko hišo brez kakršnih koli emisij ogljikovega dioksida.

Obiskovalci dneva odprtih vrat bodo lahko prisluhnili predavanju o gradnji z opeko Porotherm in ogrevanju s sistemom Solinterra. Ogled hiše je brezplačen, zaradi lažje organizacije pa se je treba prijaviti, kar lahko storite na tej povezavi.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE