Oživljen Kras

30. 8. 2014 | Besedilo: S. O.

kobilarna lipica

Kraški svet okoli Kobilarne Lipica bo do julija leta 2015 dobil novo podobo.

Potem, ko je Kobilarna Lipica v zadnjih letih kazala vse bolj klavrno podobo, naj bi se kmalu situacija spremenila. V kobilarni so namreč pripravili čezmejni projekt Oživljen Kras, pri katerem sodelujeta tudi hrvaški občini Punat in Vrbnik z otoka Krka. V okviru projekta se bo letos uredilo dvajset hektarjev zaraščujočih se pašnikov. Skoraj 330.000 evrov vreden projekt skoraj v celoti sofinancira Evropska unija preko programa IPA Slovenija-Hrvaška 2007-2013.

Projekt Oživljen Kras si je Kobilarna Lipica zamislila zaradi ohranjanja raznolikosti kraškega območja s pomočjo revitalizacije kulturne in renaturizacije naravne dediščine. Kot pravijo v kobilarni: »Za teritorij, s katerim upravljajo partnerji, sta namreč značilni izjemna biotska pestrost ter bogastvo naravne in kulturne dediščine, zaradi česar je zaživela tudi pobuda za vpis Dinarskega krasa na  UNESCO-v seznam svetovne dediščine.«

S projektom so začeli letos 3. julija, končal pa naj bi se do 17. junija 2015. Njegov namen je tudi ugotoviti zakaj izginjajo kraške kulturne krajine kot posledica opuščanja tradicionalne rabe površin. Tako naravna kot kulturna dediščina sta zato v slabem stanju. Vseeno pa obstaja razvojni potencial na področju kmetijstva in turizma.

V prvi fazi se pripravlja skupna strategija upravljanja s kraškimi območji, ki bo služila kot model. Zato se preverja stanje na terenu in preverja zakonodajo. Jeseni bo kobilarna očistila in uredila dvajset hektarjev zaraščujočih se pašnih površin in sicer na območjih Sirkovce, Bezovščina, ob nizu vrtač zahodno od jedra kobilarne ter v okolici Lampetovega in Lipiškega brezna. Sledilo bo sejanje travnih mešanic in sajenje avtohtonih vrst dreves. »Kobilarna Lipica bo tako v kratkem pridobila 20 hektarov novih pašnih površin. Na tem območju v jugo-zahodnem delu lipiškega posestva sedaj namreč ni mogoče izvajati paše, po zaključku projekta pa bo ponovno namenjeno paši, tako kot v obdobju pred začetkom zaraščanja,« je povedal v. d. direktorja Kobilarne Lipica dr. Boštjan Bizjak.

V občini Vrbnik se bo v sklopu projekta odvila sanacija zaraščenosti in ureditev tradicionalne poti proti Kozici v Vrbniku. V občini Punat pa obnova in ureditev oljčne poti oziroma pastirske steze Prgon–Trije križi, skupaj z obnovo 300 metrov starih suhozidov, revitalizacijo stare kapelice kot dela Križne poti in ureditvijo razgledne točke na lokaciji Trije križi, ki nudi prekrasen pogled na naselje Punat.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE