Uspešno spremljanje volkov

5. 2. 2015 | Besedilo: S. O./STA

volk

Slovenski projekt SloWolf, v sklopu katerega spremljajo populacijo volkov, je med najboljšimi evropskimi projekti programa EU Life. Ali bo najboljši, bo znano junija, ko bo v Bruslju potekala prireditev Zeleni teden in bodo podeljevali nagrade.

Podelitev nagrad za najboljši projekt programa EU Life bo potekala 4. junija. Takrat bo tudi znano, ali ni ravno slovenski projekt SloWolf, ki ga je Univerza v Ljubljani skupaj z Zavodom za gozdove Slovenije in društvom Dinaricum izvajala med letoma 2010 in 2013, najbolje zastavljen izmed vseh evropskih okoljskih projektov.

Program SloWolf je sofinanciralo ministrstvo za okolje in prostor s sredstvi v višini 160.000 evrov. Njegov namen je dolgoročno ohranjanje populacije volkov, njihovega plena in življenjskih prostorov pri nas ter izboljšanje sobivanja med ljudmi in volkovi. Sodelujoči v projektu SloWolf so proučevali volkove, da bi omogočili njihov normalen obstoj v slovenskih gozdovih, hkrati pa bi pridobljeno znanje služilo kot pripomoček k zaščiti te živalske vrste.

Med drugim smo ravno zaradi projekta SloWolf dobili objektivno oceno, koliko volkov se potika po slovenskih gozdovih. Pri nas naj bi jih bilo približno 39, tvorijo pa od osem do enajst tropov. Zanimivo je, da je raziskava v okviru projekta pokazala, da večina ljudi, ki se nahaja na območju, kjer se gibljejo volkovi, podpira ohranitev te živalske vrste in si želijo normalnega sobivanja med človekom in živaljo. Hkrati pa se je izkazalo, da je pri ljudeh še vedno prisoten strah, čeprav zdravi volk človeku ni nevaren, saj se mu večinoma izogiba.

Najbolj je problematična škoda, ki jo volkovi povzročijo rejcem drobnice. V okviru projekta SloWolf je osem rejcev prejelo zaščitna sredstva oziroma električne ograje ali pastirske pse. Že prvo leto se je škoda, ki so jo povzročili volkovi, v primerjavi z letom poprej zmanjšala za 200.000 evrov. Torej za toliko, kolikor je slovenska država dala sredstev za uresničitev projekta. Še najbolj pomemben vidik projekta pa je priprava akcijskega načrta za upravljanje populacije volka pri nas. V pripravi načrta je sodelovalo 57 članov iz 21 vladnih in nevladnih organizacij, vlada pa ga je sprejela februarja 2013.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE