Evodija ali čebelje drevo
Z visokim poletjem prihaja čas, ko večina cvetočih rastlin, ki predstavljajo čebeljo pašo, v pretežnem delu Slovenije preneha izločati medičino, zato morajo čebelarji, ko iz panjev poberejo velik delež medenih zalog, čebele hraniti z nadomestno krmo. Skrbni čebelarji pa poskrbijo za sajenje in setev rastlin, ki medijo v tem času in čebelam zagotovijo kakovostno hrano za pripravo na zimo. Poleg ajde in facelije so med njimi tudi okrasne rastline, kakršni sta grmovnica medvejka in drevo evodija.
Evodiji (Tetradium daniellii, tudi Euodia daniellii) ponekod po svetu pravijo kar čebelje drevo, saj so v času cvetenja njena socvetja dobesedno prektita s čebelami. Drevo, katerega domovina sta severna Kitajska in Koreja, je poznano je tudi med našimi čebelarji. Cveti v drugi polovici julija in v avgustu, ko pri nas skoraj ni drugih pašnih virov. Cvetovi so majhni, beli, združeni v socvetja s premerom od 10 do 15 cm. Tako cvetovi kot listi po videzu spominjajo na bezeg. Rastlina ima ločena moška in ženska socvetja. Plodovi so majhne jagode, ki od konca avgusta do novembra spremenijo barvo iz rdeče v črno. Pogosto ostanejo na rastlini tudi čez zimo in predstavljajo hrano za ptice. Evodija začne cveteteti, ko je stara približno 8 let. Zraste do višine 8 m, izjemoma višje. Mlajše rastline so bolj občutljive na mraz. Evodija uspeva na sončni do polsončni legi. Dobro se prilagodi na različne tipe zemlje. Obrezovanja skoraj ne potrebuje, obrežemo jo le na začetku, da dobimo želeno obliko drevesa. Je prezimno trdna rastlina, le mlajše so občutljivejše na mraz. Zaželena je tudi zaščita mladih rastlin pred divjadjo.
Evodija je dobrodošla tudi v vsakem sadovnjaku ali vrtu, saj s svojimi cvetovi privablja veliko koristnih žuželk, ki v njem obvladujejo naravno ravnovesje. Zaradi lepih cvetov in živorumenega jesenskega listja je tudi lep okras pred hišo ali v vrtu. Naslove drevesnic in vrtnih centrov, kjer je mogoče dobiti njihove sadike, boste zlahka izbrskali na spletu.
KOMENTARJI
Marjan Možina
5. 12. 2016 05:11
Končno sem našel članek o zame dosedaj neznanem drevesu, ki ga je prejšnji lastnik, sicer čebelar vsadil. Zdaj je že veliko, čebele pa priletijo očitno iz drugih čebelnjakov in res jih je takrat mali milijon...