3. 3. 2014 | Besedilo: J. B.
Pomagajte dvoživkam čez cesto
3. 3. 2014 | Besedilo: J. B.
Začenja se čas pomladanskih selitev žab, krastač in drugih dvoživk, ki bo najbolj množično v naslednjih treh tednih. Selitve se začno kmalu po tem, ko se živalice prebudijo iz zimskega spanca. Prostovoljci, ki jim pomagajo prečkati prometnice, lahko na eni sami lokaciji rešijo več tisoč živali v nekaj dneh. Žverca, društvo za pomoč živalim, ki je nastalo v Hrašah pri Smledniku, ljudem na svoji spletni strani posreduje osnovne informacije o pomoči in lokacijah, kjer so trenutno ogrožene.
Dvoživke po vsem svetu najbolj ogroža cestni promet, saj se mnoge vrste sezonsko selijo med različnimi življenjskimi prostori, ki so pomembni za njihovo preživetje. Najopaznejše so pomladanske selitve odraslih živali iz prezimovališč v mrestišča, kjer poteka razmnoževanje in odlaganje mrestov oz. jajčec. Začnejo se, ko se najnižja nočna temperatura dvigne na 4 do 5° C; zlasti intenzivne so deževnih nočeh. Prve se začno seliti rjave žabe, sledijo pa jim navadne krastače.
Zanje je značilno, da se na pot množično odpravijo ob istem času, zato je njihova selitev najbolj opazna. Proti vodi se odpravijo tudi pupki, zelene žabe, rege idr., vendar je njihova selitev ponavadi mnogo manj opazna in se začne pozneje kot pri rjavih žabah in krastačah. V tem času se dvoživke premikajo počasi, saj nosijo zarod, poleg tega pa samice na hrbtu že prenašajo samce.
V nekaterih krajih so prostovoljci že začeli postavljati zaščitne mreže ob cestah (Večna pot v Ljubljani, Hraše pri Smledniku, Rova pri Radomljah, Boreci pri Ljutomeru ...), da žabe ne bi končale pod kolesi avtomobilov. Društvo Žverca je na spletni strani www.pomagajmo-zabicam.si izdelalo zemljevid z lokacijami, kjer se lahko prostovoljci udeležijo organiziranih akcij (za vsako je posebej naveden organizator) in kraji, kjer so na cesti opazili dvoživke, vendar jim tam še nihče ne pomaga. Informacije so dnevno ažurirane.
Reševanje je preprosto – prostovoljci dvoživke vsak večer od mraka do devetih zvečer nosijo z ene strani ceste na drugo. Obvezna oprema je dovolj globoko vedro, odsevni jopič in dobra svetilka, v primeru dežja tudi škornji in dežni plašč. Na vsaki posamezni akciji naj prostovoljci upoštevajo navodila organizatorjev.