Pozivi k širši prepovedi uporabe pesticidov za dobro čebel

16. 1. 2017 | Besedilo: K. Ž./STA

čebele, pesticidi

Evropa bi morala razširiti listo prepovedanih pesticidov, ki škodijo čebelam, je ob nedavni objavi poročila o tveganjih v okolju opozorila okoljevarstvena organizacija Greenpeace. Opozarjajo, da nove študije kažejo na veliko večjo škodljivost pesticidov, kot je bilo to razumljeno leta 2013, ko je EU uvedla prve omejitve pri njihovi uporabi.

Najnovejše raziskave kažejo, da je od čebel in drugih opraševalcev odvisnih približno 1,4 milijarde delovnih mest in tri četrtine vseh pridelkov, je poročala francoska tiskovna agencija AFP. "Ti za nas zelo pomembni insekti so v resnih težavah," je v poročilu zapisal Greenpeace.

Združeni narodi so že lani opozorili, da je okrog 40 odstotkov opraševalcev, predvsem čebel in metuljev, ogroženih, v veliki meri tudi zaradi uporabe pesticidov. Sedaj pa so ZDA čebele prvič uvrstile na seznam ogroženih živali, med razlogi za njihovo ogroženost pa so poleg pesticidov navedli še podnebne spremembe in bolezni.

Število čebel, ki so pomembne opraševalke in posledično ključen člen v verigi proizvodnje hrane, je v ZDA v minulih letih namreč občutno upadlo.

Upada tudi število čebel v Evropi, zato je Evropska komisija leta 2013 začasno omejila uporabo treh pesticidov, ki škodijo čebelam. Šlo je za pesticide iz skupine neonikotinoidov: klotianidin, imidakloprid in tiametoksam, ki jih proizvajata kemična velikana, nemški Bayer in švicarska Syngenta.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE