V vročini posebno pozornost namenite tudi rastlinam in živalim

21. 6. 2012 | Besedilo: K. Ž./STA

vročina, živali, rastline

Republiška uprava za zaščito in reševanje opozarja na primerno ravnanje ob visokih temperaturah, ki bodo te dni lahko dosegle tudi 35 stopinj Celzija. Opozarjajo tudi na sušo in nevarnost požarov in odsvetujejo kurjenje v naravnem okolju.

Posebno pozornost je v teh vročih dneh potrebno nameniti tudi rastlinam in živalim. Slednjim je potrebno zagotoviti, da imajo na voljo dovolj pitne vode, hlevi oziroma prostori, kjer se nahajajo, pa naj bodo dobro prezračeni.

Veterinarska uprava dodaja, da je treba živali zaščititi še pred neposrednim soncem; zagotavljanje sence pomeni zaščito pred vremenskimi vplivi. Ta je še posebej pomembna pri psih, ki so privezani, saj se pogosto ne morejo umakniti z direktnega sonca.

Pri prašičih, ki jih redijo v sistemih z izpustom ali v prostih rejah, lahko pride do sončnih opeklin, kar je prav tako treba preprečiti. Na zagotavljanje zaščite pred neposrednim soncem je treba misliti tudi pri organiziranju paše. Živali morajo imeti na pašniku dostop do vode in možnost umika v senco, bodisi v senco dreves ali nadstreška.

Kot opozarjajo na veterinarski upravi, je treba živalim tudi v transportnem sredstvu zagotoviti ustrezne pogoje glede temperature in kakovosti zraka. Posebej izpostavljajo transport psov, ki so še posebej občutljivi na visoke temperature. Zato psov ni dovoljeno puščati v avtomobilih, če ni zagotovljeno ustrezno zračenje.

Pri vročinskem udaru moramo žival nemudoma premakniti v zračen prostor ali senco in ohlajati z vodo, glavo naj ima dvignjeno, ko žival ohladimo, poiščemo najbližjo veterinarsko pomoč.

Prostore je sicer priporočljivo temeljito prezračiti ponoči in zjutraj, podnevi pa z zastiranjem oken preprečiti njihovo segrevanje, svetujejo v upravi za zaščito in reševanje.

Zalivamo zjutraj ali zvečer

Vročina in suša lahko škodujeta tudi rastlinam, zato jih je dobro zalivati zjutraj ali po sončnem zahodu.

Ob dolgotrajnem vročem in suhem vremenu se navadno poveča tudi požarna ogroženost naravnega okolja. Med vročinskim valom zato na upravi za zaščito in reševanje odsvetujejo uporabo odprtega ognja in kurjenje v naravnem okolju.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE