Z volkuljo Tio po Kočevskem Rogu
Raziskovalcem projektne skupine SloWolf, štiriletnega projekta, ki spremlja življenje volkov v Sloveniji, je od pomladi s telemetričnimi ovratnicami uspelo opremiti že dve volkulji, zadnjo v začetku julija na območju Kočevskega Roga. Pričakujejo, da bodo prek pridobljenih podatkov zbrali nove informacije o gibanju volkov v tem delu Slovenije in tako dobili boljšo predstavo o razporeditvi tropov volkov na Kočevskem, je povedal Miha Krofel, raziskovalec z Oddelka za biologijo Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani.
Namen projekta je dolgoročno ohranjanje populacije volkov, njihovega glavnega plena in življenjskih prostorov v Sloveniji ter izboljšanje njihovega sobivanja z ljudmi. Raziskovalcem je doslej uspelo v Sloveniji z ovratnicami opremiti že sedem volkov.
Volkovi, naravni plenilci prostoživečih parkljarjev v gozdovih, živijo v tropih in potrebujejo velik življenjski prostor. Mnogo pomembnih podrobnosti iz njihovega življenja, na primer število živali v povprečnem tropu, število tropov in velikosti njihovih teritorijev v Sloveniji, za zdaj še ni poznanih. Tudi odnos ljudi do volkov je zelo različen. Posamezne skupine ljudi, kot so na primer lovci in živinorejci, lahko pridejo zaradi plenjenja divjadi ali drobnice z volkom v konflikt. Po drugi strani pa volka vse pogosteje razumemo kot simbol divjine in neokrnjene narave.
Dve leti staro volkuljo, označeno julija, so poimenovali Tia. Postala je prvi z ovratnico opremljeni volk iz Kočevskega Roga. Sklepajo, da je članica tropa Rog, katerega življenjski prostor na zahodu meji na območje tropa Gotenica, v katerem živi tudi volk Luka, ki so ga spremljali do maja letos. Tia je ob odlovu tehtala okoli 30 kg in je bila po strokovni oceni videti zdrava. Kmalu po izpustu se je umaknila globoko v kočevske gozdove.
Raziskovalci so maja na območju Nanosa za telemetrično spremljanje odlovili prvo volkuljo v okviru projekta. Poimenovali so jo Tonka, po cvetici potoniki, ki raste na območju njenega odlova. Stara je okoli sedem let in ima 33 kilogramov. Je vodilna volkulja tropa Vremščica-Nanos, spremljanje njenega gibanja pa bo omogočilo boljši vpogled tudi v ta vidik socialnega življenja volkov. Kmalu po odlovu so člani projekta našli tudi njen brlog in njenih pet mladičkov. Več o volkovih v Sloveniji lahko preberete na spletni strani projekta Slowolf in v članku o raziskavi, ki smo jo na naši spletni strani objavili pred časom.