Zaradi lubadarja za posek označenih že več kot 1,2 milijona kubikov dreves

11. 9. 2015 | Besedilo: K. Ž./STA

lubadar

Zaradi velike razsežnosti napada podlubnikov so v slovenskih gozdovih letos za posek označili že 1,24 milijona kubičnih metrov dreves, ki so jih napadli lubadarji. Najbolj kritično je na območju Postojne in Ljubljane. "Beležimo rekordno leto, kar se tiče napada podlubnikov," je povedal direktor Zavoda za gozdove Slovenije Damjan Oražem.

Zavod za gozdove Slovenije je zadnje podatke o razsežnosti napada podlubnikov zbral v ponedeljek. Ti podatki kažejo, da so letos odkrili in za posek označili 1.242.000 kubičnih metrov dreves, ki so jih napadli lubadarji, zavod pa je za sanitarni posek teh dreves izdal več kot 23.500 odločb, so za STA povedali na zavodu.

Razmere so najbolj kritične na postojnskem in ljubljanskem območju, sledijo tolminsko, kočevsko, novomeško in kranjsko območje, v manjšem obsegu pa tudi drugi deli Slovenije.

Obseg škode zaradi smrekovih lubadarjev je tako že znatno presegel največjo škodo, ki so jo zabeležili doslej. To je bilo leta 2005, ko so morali zaradi podlubnikov posekati 755.000 kubičnih metrov drevja.

Število odkritih žarišč podlubnikov je začelo močno naraščati na začetku poletja, v drugi polovici junija, in je nato vztrajno naraščalo skozi vse poletne mesece.

Če bo vreme dovolj hladno, na zavodu predvidevajo, da se bo hitrost razvoja podlubnikov zmanjšala v drugi polovici oktobra, naslednjo pomlad pa pričakujejo novi napad tistih populacij podlubnikov, ki bodo uspešno prezimile.

Na zavodu ob tem opozarjajo, da je nadaljnji potek razvoja podlubnikov odvisen predvsem od aktivnosti lastnikov gozdov pri sanaciji napadenih območij, zlasti od hitrega odkrivanja in odstranjevanja napadenega drevja, vzpostavljanja gozdnega reda in drugih preventivnih varstvenih del v gozdovih.

Za odkup smrekove hlodovine, ki so jo napadli podlubniki, se sicer zanimajo avstrijski kupci. Glede tega bo danes na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano potekal sestanek glede možnosti, pogojev in logistike morebitnega odkupa, so potrdili na zavodu.

Vzrok za tolikšno namnožitev podlubnikov tiči v lanskem žledolomu. "To je pričakovan dogodek po vsaki takšni večji katastrofi, ko ostane les iglavcev nepospravljen. To je idealno gojišče za lubadarja," je za STA ob robu obrtnega sejma v Celju v sredo povedal Oražem.

Lani so razvoj podlubnikov upočasnile zelo neugodne naravne razmere, saj so bile temperature nizke, čez poletje pa je veliko deževalo. "Letos pa so razmere naravnost idealne. Lubadarji se namreč razvijajo od osem do 10 tednov, letos pa so se razvili v fantastičnih štirih do petih tednih. V takšnih pogojih nastanejo tri generacije letno," je povedal Oražem.

Ob tem je opozoril, da se bodo tako slabe razmere nadaljevale še nekaj let. "Kdaj se bodo končale, ni odvisno le od naravnih pogojev, ampak tudi od lastnikov gozdov in od njihovega pravočasnega odziva," je dejal Oražem. Pričakuje, da bo količina napadenega lesa, ki ga bo treba posekati, do konca leta dosegla 1,6 do dva milijona kubičnih metrov.

Med podlubniki sta v Sloveniji najnevarnejša osmerozobi in šesterozobi smrekov lubadar. Cena hlodovine se lahko zaradi napada lubadarjev precej zniža. O problematiki podlubnikov bo danes popoldne razpravljal tudi odbor DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE