10. 8. 2016 | Besedilo: K. Ž./STA
Zaradi podlubnika letos padlo že skoraj milijon kubičnih metrov lesa
10. 8. 2016 | Besedilo: K. Ž./STA
Do konca julija so gozdarji v slovenskih gozdovih odkrili in za posek označili 895.000 kubičnih metrov smreke, ki so jih napadli podlubniki. Večino, kar 94 odstotkov, so že posekali. Samo julija so za posek zaradi podlubnikov evidentirali trikrat toliko dreves kot mesec prej.
Gozdarji so za sanitarni posek zaradi podlubnikov izdali skoraj 12.000 odločb. Do sedaj pa so lastniki posekali 839.000 kubičnih metrov drevja ali 94 odstotkov označenih smrek, so za STA pojasnili na Zavodu za gozdove Slovenije.
Poškodbe gozda zaradi podlubnikov so se glede na isto obdobje lani povečale v večini gozdnogospodarskih območij. Zlasti močno so se povečale v blejskem, kranjskem in ljubljanskem gozdnogospodarskem območju.
Le v gozdnogospodarskih območjih Novo mesto, Brežice, Celje in Murska Sobota so poškodbe podobne kot v primerljivem obdobju v letu 2015, le tam se torej trend napada ne povečuje.
Tako kot lani se je tudi v letošnjem juliju napad podlubnikov v slovenskih gozdovih z vročim in bolj sušnim vremenom močno okrepil. V juliju je Zavod za gozdove za posek zaradi napada podlubnikov evidentiral skoraj trikrat toliko iglavcev kot v juniju. Junija so označili 116.000 kubičnih metrov smrek, julija pa kar 339.000 kubičnih metrov.
Lastnike gozdarji redno pozivajo, da je pri zatiranju podlubnikov ključen in najbolj učinkovit ukrep pravočasen posek napadenih dreves. Večina lastnikov ta opozorila upošteva, pri nekaterih pa morajo sprožiti postopek upravne izvršbe potrebnih varstvenih del po drugi osebi oz. z denarno prisilitvijo. Takih primerov je bilo letos 500.
V postopku upravne izvršbe potrebnih varstvenih del po drugi osebi lastniku gozda sanitarno sečnjo opravi drug izvajalcev, račun za opravljeno storitev pa posredujejo lastniku gozda. Kot so pojasnili na Zavodu za gozdove, se po začetku takega postopka večina lastnikov odloči, da bodo vendarle sami opravili sečnjo.