7. 1. 2016 | Besedilo: K. Ž./STA
Zveza potrošnikov poziva k novemu vzorčenju medu
7. 1. 2016 | Besedilo: K. Ž./STA
Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano poziva, naj zaradi afere z uporabo neregistriranega zdravila za zatiranje varoje čim prej izvede novo vzorčenje slovenskega medu na dovolj velikem vzorcu, da bi ugotovili, ali obstaja tveganje za zdravje ljudi.
Zaskrbljeni potrošniki pozivajo ZPS, naj preveri varnost medu, saj nekaj tednov po izbruhu afere nimajo jasnega odgovora, ali je med na trgu varen, ker vpletene inštitucije posredujejo nasprotujoče si informacije, so zapisali v današnjem sporočilu za javnost.
Na ZPS pojasnjujejo, da se ukvarjajo s primerjalnim testiranjem kakovosti izdelkov in storitev, ki ga financirajo člani ZPS, nimajo pa niti virov niti pristojnosti, da bi preverjali varnost izdelkov na trgu. Za nadzor nad slednjo je odgovorna država, so zapisali.
Ker je bilo na trgu neregistrirano zdravilo za zatiranje varoje vrhniškega podjetja Apis M&D, menijo, da je kmetijsko ministrstvo dolžno čim prej izvesti novo vzorčenje na dovolj velikem vzorcu, da bi ugotovili, ali obstaja tveganje za zdravje ljudi.
Afera po njihovem mnenju ruši zaupanje potrošnikov v varnost, in ne le kakovost slovenskih pridelkov. Ministrstvo ima zato še posebno odgovornost, saj z javnimi sredstvi podpira kampanjo Kupujmo slovensko. Brez takojšnjega ukrepanja bo škoda povzročena tudi vsem dobrim proizvajalcem medu, zaupanje v tako pomemben slovenski izdelek, kot je med, pa izgubljeno, dodajajo.
Veterinarji Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin so po julijski preiskavi v podjetju Apis M&D na pristojno sodišče naznanili sum nepravilnosti v družbi, odločili pa so se tudi za vložitev kazenske ovadbe.
V spornem zdravilu so poleg dovoljenega zdravila amitraz našli še klorfenvinfos in razgradni produkt rotenona, ki nista dovoljena. Pri čebelarjih, za katere so na podlagi podatkov o prejetih pošiljkah sumili, da so prejemali in uporabljali preparate podjetja Apis M&D, so zato izvedli poseben nadzor.
V nekaterih vzorcih medu so našli sledi amitraza, v nekaterih vzorcih satja z medom, ki sicer ne bi prišlo na trg, pa poleg amitraza tudi klorfenvinfos. Vrednosti ostankov niso presegale maksimalne vrednosti, določene z evropsko zakonodajo.
Direktor uprave za varno hrano Janez Posedi in predsednik ČZS Boštjan Noč sta zagotovila, da je slovenski med varen, medtem ko je vodja Centra za zastrupitve UKC Ljubljana Miran Brvar dejal, da med čebelarjev, ki so uporabljali sporno zdravilo, ni varen.
Minister: Posegajte po slovenskem medu
Minister Dejan Židan je že večkrat povedal, da zaupa oceni, da je med varen. "Državljani naj mi sledijo - tako kot tudi jaz pogosto zajtrkujem slovenski med, je prav, da tudi ostali državljani posežejo po domačem medu," sporoča. Pomembno pa se mu zdi tudi, da se nadzor nadaljuje, analize pa razširijo, medtem ko razlogov za razrešitev direktorice inšpekcije za varno hrano Andreje Bizjak ne vidi.
KOMENTARJI
milan čadež
10. 1. 2016 08:34
Spoštovani, da je med zdrav, smo "krivi čebelarji", da je "onesnažen" in "neužiten" so "krivi" veterinarji in to tisti, ki dobijo za svoje drago delo, koncesijo (lahko se zapiše "privatniki"). Novinarji, pa saj vemo - novica je zanimiva in potrebno jo je "napihniti", da bo še bolj brana in da se bodo "novice" tudi prodajale. O gasilcih vse naj, o čebelarjih vse .............. Pamet v roke in prepustimo to tistim, ki so zato plačani in ne veterinarskemu in novinarskemu lobiju