Zveza potrošnikov poziva k obširnejšemu testiranju medu

28. 12. 2015 | Besedilo: K. Ž./STA

čebelarji, med, varoja, ZPS

Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) je v luči zaskrbljujočih podatkov o uporabi nedovoljenih zdravil za zatiranje varoze pozvala k obširnejšemu nadzoru, ki bi ga glede na razsežnost problema "nedvomno morale čim prej izvesti nadzorne inštitucije, če želijo zaščititi zdravje potrošnikov in povrniti ugled tistim čebelarjem, ki spoštujejo predpise".

Proti kršiteljem bi morale inštitucije ustrezno ukrepati, kar bi moralo biti tudi v interesu ministrstva za kmetijstvo, ki aktivno promovira Kupujmo slovensko. "Potrošniki vedno bolj posegajo po slovenskih pridelkih, izguba njihovega zaupanja pa bo nedvomno bistveno dražja od stroškov nadzora," so zapisali pri ZPS.

"Glede na aktualno situacijo, ki je razgrnila pomanjkljiv nadzor ter nerazumno ravnanje skoraj 80 odstotkov čebelarjev glede uporabe nedovoljenih zdravil za zatiranje varoze, bi bilo testiranje zelo zaželeno," saj bi potrošniki le na ta način prejeli nedvoumen odgovor, brez skrivanja imen, kateri med ne vsebuje nedovoljenih zdravil.

Kot so še dodali, so cvetlični med pod drobnogled vzeli že leta 2009, ko so preverjali fizikalno-kemične in senzorične lastnosti, pristnost medu, ali vsebujejo nedovoljena zdravila in ali so deklaracije ustrezne. Med 12 preverjenimi vzorci so le trije prejeli oceno zelo dobro.

"ZPS ne za delovanje niti za testiranje ne prejema nobenih javnih sredstev. Testiranje plačujejo naši člani, ta vir pa žal ne zadošča, da bi lahko izvedli dovolj obsežen in celovit test medu na slovenskem trgu," so še pojasnili.

Javnost so v minulih dneh precej prestrašile izjave vodje Centra za zastrupitve UKC Ljubljana Mirana Brvarja, ki je po izbruhu afere z neregistriranimi zdravili za varozo dejal, da med čebelarjev, ki so za zdravljenje omenjene bolezni uporabljali sporno zdravilo podjetja Apis M&D, ni varen in da ga je treba izločiti iz prometa.

Iz ljubljanske veterinarske fakultete in Veterinarske zbornice Slovenije pa so v torek sporočili, da je letos samo 22 odstotkov čebelarjev kupilo uradno registrirana in preverjena zdravila. "Glede na to, da čebele v Sloveniji žal danes ne morejo preživeti zime brez zdravljenja proti varozi, to najverjetneje pomeni, da čebelarji uporabljajo neregistrirana zdravila s črnega trga ali nelegalno uvožena zdravila," so zapisali.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE