Do kakovostnega bivanja s sanacijo objekta

6. 6. 2012

Kakovostna sanacija danes ne pomeni več le podaljšanja življenjske dobe objekta, temveč tudi izboljšanje kakovosti bivanja v njem in prihranke pri stroških ogrevanja, hlajenja in prezračevanja stavbe.

Skoraj v vseh stavbah, ki jih moramo oz. želimo sanirati, je poraba energije previsoka, saj imajo starejše stavbe slabše toplotno zaščiten in nezrakotesen ovoj, slabše stavbno pohištvo ter slabše ogrevalne in prezračevalne sisteme. Zato je pri vseh takšnih stavbah sanacija zahtevnejša, saj je poleg energijske načeloma potrebna tudi gradbena in arhitekturna sanacija. Pri novejših stavbah so elementi ovoja stavbe (streha in fasada) v večini zasnovani pravilno, vendar pa zaradi pomanjkljivosti pri detajlih vgradnje in velikokrat tudi zaradi rabe neustreznih materialov in debelinskih slojev izolacije, prav tako prihaja do prevelikih toplotnih izgub.

Le dober načrt in usklajenost posameznih faz ter kakovostno opravljena dela vam bodo zagotovila pričakovan rezultat in varčnost objekta ter izboljšala kakovost bivanja v njem.

Slabo načrtovanje in nekakovostna izvedba obnovitvenih del lahko tudi poslabšata kakovost objekta in seveda posledično oslabita ali celo onemogočita bivanje v objektu.

Učinkovita energijska sanacija starejših objektov tako zajema predvsem vgradnjo nadstandardne debeline toplotne zaščite in vgradnjo nadstandardnega stavbnega pohištva, eliminiranje vseh toplotnih mostov, dobro tesnjenje celotnega ovoja stavbe in vgradnja prezračevalnega sistema z rekuperacijo MIKrovent.

Pravilni postopek sanacije objekta:
• sanacija temeljev in kletne etaže,
• sanacija strehe
• zamenjava zunanjega stavbnega pohištva
• prezračevanje
• sanacija fasade
• ogrevanje in hlajenje   

Fasada je pomemben del vsakega objekta in je eden izmed sestavnih delov ovoja celotne stavbe.

Prednosti, ki jih zagotavlja kakovostno izoliran objekt, ki ima ustrezen plašč oz. fasado:

• toplotna zaščita objekta v zimskem in poletnem času;
• zaščita gradbene konstrukcije pred propadanjem in pred pred zunanjimi vplivi;
• prihranek energije na letni ravni v višini vsaj 30-40 odstotkov v primerjavi z neizoliranim objektom;
• preprečimo nastanek toplotnih mostov, zaradi katerih prihaja do nastanka alg in plesni;
• estetsko zaključena zunanja podoba objekta; 
• prijetni bivalni pogoji; 
• temperatura v objektu ne niha pretirano zaradi dobre akumulacije energije; 
• odlična protihrupna protihrupna zaščita objekta.
• Zmanjšanje rabe energije prispeva k varovanju okolja.

Streha je najpomembnejši del ovoja zgradbe in sicer predvsem v smislu zaščite objekta pred zunanjimi vplivi.

Streho imenujemo tudi »varuh« objektov, saj ščiti in varuje tako objekt kot prebivalce pred zunanjimi vplivi, zato se moramo vseh osnovnih namembnosti strehe zavedati že pri samem načrtovanju novogradenj in tudi pri obnovi oz. sanaciji streh.

Streha mora ščititi pred vodo in vlago in hkrati nuditi toplotno zaščito tako pred uhajanjem toplote iz objekta kot pred pregrevanjem objekta zaradi visokih zunanjih temperatur in močnega sonca, hkrati z vsemi namembnostmi pa se mora tudi primerno arhitektonsko vključevati v okolje.

Poznamo poševne in ravne strehe, pri čemer ima vsaka svoje prednosti in slabosti, kjer pa je njihova kakovost odvisna predvsem od izvedbe.

Pri novogradnji mora biti zasnova strehe praviloma načrtovana in predvidena že v sami idejni zasnovi, ki jo pripravi projektant. Pri obnovah oz. adaptacijah streh, pa je ključnega pomena upoštevanje obstoječe konstrukcije, celotnega objekta, okolice ter predvsem pravilna izbira materiala in kritine.

V Energetski kliniki MIK opravimo termovizijski pregled vašega doma in vam pripravimo analizo in poročilo o stanju objekta ter pripravimo konkretne rešitve za učinkovito sanacijo.

Več na www.mik-ce.si
MIK, d.o.o.
 

...

SORODNI ČLANKI:

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE