Mirjam Blatnik, dr. vet. med., predsednica Slovenskega veterinarskega homeopatskega društva pojasni, da pri homeopatskem zdravljenju ni v središču bolezen, ampak je središče preiskave pacient. »V našem primeru žival. Da bi razumeli, kaj moramo zdraviti, moramo preučiti celotno sliko bolezni s stališča vseh simptomov, sledeč zakonu podobnosti in s to totaliteto simptomov najti tisto eno zdravilo, ki mu ta totaliteta simptomov najbolj ustreza.«
Najbolj pomembno pri homeopatski obravnavi je dobro pridobiti anamnezo. Ta sestoji iz informacij, ki jih poda lastnik živali, opravljenih laboratorijskih izvidov, RTG slike, UZ, CT preiskave ter našega lastnega opazovanja živali. Blatnikova pove, da če želimo pridobiti čim več pravilnih informacij od živali, moramo vklopiti vsa svoja čutila in poslušati (kakšno je dihanje, oglašanje, ali so prisotni kašelj, smrčanje, kihanje, škrtanje z zobmi, cviljenje …), opazovati (obnašanje žival, nemir, način sedenja, ležanja, premikanja, oči, stanje dehidracije, išče senco ali vir toplote, bližino lastnika ...), otipati (kvaliteto dlake, izrastke, toploto kože, občutljivost na dotik, žgečkljivost, bolečino …), vonjati (koža, urin, znoj ...), vprašati ter vsa opažanja zapisati.
PREBERITE ŠE: STE VEDELI, DA SE PES LAHKO OD VAS NALEZE GRIPE IN NEKATERIH DRUGIH BOLEZNI?
Po anamnezi, ko smo dobro izprašali lastnika živali, pregledali izvide, opazovali žival in njeno določeno stanje ali bolezen, sledi repertorizacija simptomov, ki smo jih izbrali na podlagi obravnave. Repertorizacija je izbor najbolj primernih zdravil glede na izbrane simptome, največkrat se poslužujemo računalniškega programa ali repertorija, to je knjiga, kjer so zbrani vsi simptomi in zdravila, ki jim odgovarjajo. V pomoč pri izbiri zdravila nam je tudi Materia medica, knjiga, kjer so zbrani opisi homeopatskih zdravil z vsemi simptomi, ki so jih povzročili na zdravih osebah.
Homeopatska zdravila so najpogosteje na voljo v obliki majhnih tablet, ki se imenujejo homeopatske granule ali homeopatske kroglice. Te granule so običajno izdelane iz sladkorja in so impregnirane s homeopatsko raztopino. Poleg tega so lahko homeopatska zdravila na voljo tudi v tekoči obliki, kot so kapljice ali razpršila in so namenjene peroralni uporabi. Včasih se homeopatska zdravila lahko uporabljajo tudi lokalno, kot so mazila, kreme ali geli.
Kdaj homeopatija ne pomaga?
Homeopatija ni prava izbira predvsem takrat, ko je sposobnost reakcije organizma blokirana ali uničena, prav tako ne pomaga v primeru, kjer zaradi težkega bolezenskega stanja ali predolgo trajajoče bolezni, ne vidimo več simptomov ali modalitet. »Tudi, ko je potrebna kirurgija, kadar je treba ciljno uporabiti antibiotik ali kemoterapevtik, pri težkih dekompenzacijah krvnega obtoka in srčnih obolenjih, kadar nimamo dovolj ali pravih informacij od lastnika živali, kadar so vzrok bolezni slabi življenjski pogoji (rejne živali, živali v ujetništvu …) ali če so napačno hranjena homeopatska zdravila.«
Homeopatijo mnogi priporočajo predvsem zato, ker zdravila nimajo nezaželenih stranskih učinkov. V telesu živali ne ostajajo ostanki zdravil, zato nimajo karence (mleko, meso in jajca so neoporečna tudi med zdravljenjem). Prav tako je s to metodo mogoče okrepiti življenjsko silo in sposobnost samozdravljenja organizma, spodbuditi imunski sistem, poleg tega zdravila ne povzročajo razvoja mikrobiobne rezistence.
Blatnikova omeni še zanimivo dejstvo, da živali na alternativne oblike zdravljenja zelo dobro reagirajo in z njimi dosegajo dobre rezultate ravno zato, ker pri njih ni vpliva avtosugestije kot pri ljudeh, ki imamo pred tovrstnimi metodami pogosto predsodke. »Na homeopatsko zdravljenje se najbolje odzivajo hišni ljubljenčki (psi, mačke, kunci, ptice, plazilci, ostali glodavci), velike živali, kot so konji, osli, govedo, prav tako ekonomske živali (drobnica, prašiči, perutnina …), ki jih lahko obravnavamo kot posameznika ali čredo - tako dobijo vse živali v čredi isto zdravilo.«
PREBERITE ŠE: UČINKI CBD KAPLJIC NA TEGOBE HIŠNIH LJUBLJENČKOV
Zahteva po integriranih metodah zdravljenja raste po vsem svetu. Zaradi vse večjega problema protimikrobne rezistence in razvoja organske pridelave živil živalskega ali rastlinskega izvora, raste zahteva po učinkoviti in uspešni ter celostno terapiji, brez uporabe antibiotikov. »Pobudniki homeopatskega zdravljenja živali so v prvi vrsti kmetje ter lastniki, ki želijo svojim ljubljenčkom omogočiti kakovostno življenje ter zdravljenje,« še zaključi predsednica društva.