15. 5. 2012 | Besedilo: A. Z.
Deloindom+: Harmonija zgradb in narave
15. 5. 2012 | Besedilo: A. Z.
Priznani avstralski arhitekt in Pritzkerjev nagrajenec Glenn Murcutt bo prihodnji teden obiskal Slovenijo. Razlog obiska je razstava njegove arhitekture, ki so jo pripravili v Muzeju arhitekture in oblikovanja na gradu Fužine. Z arhitektom se bo pogovarjal dr. Aleš Vodopivec, več o Glennu Murcuttu pa lahko še pred njegovim obiskom in ogledom njegovih del preberete v novi številki revije Deloindom+.
Glenn Murcutt meni, da je arhitektura pot odkrivanja in da je odkritje del ustvarjalnega procesa. Risba je zanj bistveni del odkritja: »Roka, ki riše, najde rešitev prej kot um, ki jih je sposoben razumeti.« Na razstavi so poleg fotografij, ki jih je posnel Anthony Browell, na ogled Murcuttove skice, ki ponazarjajo njegovo ustvarjalno pot skozi različne faze procesa načrtovanja, od začetnih skic do podrobnih gradbenih načrtov. Njegova arhitektura najprej odraža skrb, kako kakovost naravnega okolja prenesti v vsakdanje izkušnje stanovalcev. Kakor pravi arhitekt Aleš Vodopivec, so njegove stavbe nadvse spoštljive do okolja: »Na zelo premišljen način se prilagajajo klimatskim razmeram, topografiji, vegetaciji. Njihov odnos do okolja je povzet v vodilu 'touch this earth lightly', ki jo je Murcutt prevzel od Aboriginov. Njegovi objekti se dotaknejo tal kar se da obzirno, le kolikor je nujno potrebno. Kjer je le mogoče, so dvignjeni, zgolj točkovno podprti, kakor da stojijo v prostoru le začasno in se po odstranitvi hiše narava lahko sama obnovi.«
Arhitekt se je leta 1936 v Londonu rodil avstralskim staršem, ki so bili na poti v Berlin na olimpijske igre. Zgodnje otroštvo je preživljal na Novi Gvineji, leta 1941 pa se je z družino preselil v Sydney, kjer je leta 1961 diplomiral na Technical Collegeu (zdaj Univerza Novega Južnega Walesa). Potem ko se je odpravil na študijsko potovanje po Evropi in pridobil praktične izkušnje v vodilnih arhitekturnih birojih, je leta 1969 odprl svoj atelje.