29. 5. 2015 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: arhiv podjetij
Barve in vzorci: Svetle barve in svetlo pohištvo
29. 5. 2015 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: arhiv podjetij
Barva da prostoru svoj pečat, poveže ambient in ustvarja zgodbe. Kakšne zgodbe lahko ustvarjamo z barvami v majhnih stanovanjih, kjer smo z njimi še bolj previdni, saj nočemo, da bi vse skupaj delovalo še manjše ali utesnjeno? Odgovore smo poiskali pri arhitektki Špeli Modic iz studia Prostorama, ki ima veliko izkušenj z ustvarjanjem ambientov z barvami kot sestavnim delom dobro urejenega interierja.
Majhno stanovanje bo videti večje, če bo v njem prevladovala bela barva. To je res, pravi arhitektka Špela Modic, res bo delovalo večje. A to še ne pomeni, da majhnega stanovanja ne moremo popestriti z barvami. »Bistveno je, da izbiramo svetle barve in tudi svetlo pohištvo. Za slednje je najbolje, da je kar belo ali z lesenimi poudarki, kot so ročaji, leseni stoli ob lahki beli mizi, skratka, les uporabljamo na manjših površinah. Prav tako je dobro, da se izogibamo velikim kosom pohištva, na primer prevelikim ali previsokim kavčem. Pohištvo naj bo bolj nizko, da se bo ob njem tudi prostor zdel večji,« pojasnjuje arhitektka. Sedežna garnitura v temni barvi bo delovala težko in veliko, dodaja, zato je za majhna stanovanja primernejša v svetlejšem odtenku.
Če pa si kljub majhni kvadraturi želimo močne barve, jih je, kot pravi sogovornica, najbolje izbrati za dodatke, dekorativne blazine, pogrinjke, manjše vaze. Podobno je s temnejšimi odtenki. Tudi ti se lahko znajdejo na dodatkih, lažjih pohištvenih elementih. Na primer, na jedilni mizi, ki je lahko v kombinaciji lesa in temno sive ali črne barve. Temen je lahko tudi vzorec na steni, a le, če ne zapolnjuje cele stene. Tudi za znova priljubljeno pleskanje z valjčki, pravi sogovornica, lahko izberemo kakšno temnejšo barvo. Prav tako si lahko omislimo črte, ki so še vedno modne, ali pa tapeto, v katero oblečemo eno steno. Zdaj so priljubljeni tudi grafični vzorci, ki so prav tako lahko črno-beli, in tudi to je primer, kako se da v majhen prostor vnesti temno ali kar črno barvo. A kakor še enkrat opozori arhitektka, gre le za poudarke, ne cele stene.
Modni pasteli
V majhnih stanovanjih so po njenih besedah sicer dobrodošle pastelne barve, ki so skupaj s toplim skandinavskim slogom modne zadnjih nekaj let. Kakor pove sogovornica, se v biroju zdaj ukvarjajo z zasnovo več majhnih stanovanj, v katerih bodo uporabili prav pastelne barve: »V enem smo izbrali les, kombinacijo bele in betonsko sive barve ter pudrastih odtenkov. Betonsko siva je nežna, nevtralna, umirjena in topla, zelo hvaležna za uporabo, primerna tudi za kuhinjske stene. V kombinaciji s pudrastimi odtenki, ki so prav tako zelo modni, je dobra izbira za majhne prostore.« Sama ne priporoča, da bi vse stene pobarvali v en odtenek, ampak le tiste, na katerih ni belih radiatorjev in cevi, termostatov, klimatskih naprav, oken ali vrat. Če gre za podolgovat prostor, po njenih besedah v barvo odenemo krajšo steno, tako prostor deluje bolj pravilno.
V zelo majhnih stanovanjih ali garsonjerah odsvetuje kombinacijo več barv na stenah v istem prostoru. Dovolj je ena sama ali pa bela z barvnimi dodatki. Pri teh se lahko izživljamo in ustvarimo zelo pisan ambient. Če pa gre za dva ločena prostora, lahko izberemo dva sorodna odtenka, ki se dopolnjujeta in zaokrožita podobo doma.
Svetloba in barve
Pri izbiri barv moramo vedeti, da nanje vplivata tako naravna kot umetna svetloba. »Vsaka barva odseva v prostor. Manj je naravne svetlobe, bolj bo barva odsevala. Torej, izbiramo predvsem tople ali pa zelo nežne,« pojasnjuje Modičeva. Če imamo modro steno, moramo vedeti, da bo ta modrikasti odtenek odseval tudi na bele stene, zato bodo videti modrikaste. Če ne želimo preveč hladnega ambienta, je po njenih besedah dobro, da v temačnih prostorih izberemo rožnate, marelične odtenke, ki dodajo toplino. Na primer, v majhni kopalnici z malo naravne svetlobe ali brez nje se je priporočljivo izogibati zeleni, saj bo zeleno obarvala tudi naš obraz v ogledalu.
»Vsaka umetna svetloba bo spremenila barvo, še posebno ker za osvetlitev izbiramo toplo svetlobo, ki ima rumenkast podton, kar pomeni, da bodo zvečer, ko so luči prižgane, te barve bolj žarele, zaradi rumenkastega podtona bodo delovale drugače kot pri dnevni svetlobi,« pojasnjuje arhitektka. Po njenih izkušnjah pri umetni svetlobi barve bolj žarijo. Moramo pa vedeti, da bo ambient zvečer drugačen kot čez dan. V majhnih stanovanjih mora biti čim več posredne osvetlitve, priporočljiva so svetila, ki so usmerjena v strop, ker če osvetlimo strop in stene, se prostor zdi večji.
Seveda se vedno sprašujemo, ali obstajajo kakšni triki, s katerimi lahko z barvami navidezno povečamo stanovanje. Kakor odgovarja Modičeva, bo stanovanje videti največje, če bo belo. »Trika, kako bi vnesli barve, da bi bilo stanovanje videti še večje, pa ni. So grafike, s katerimi lahko ozek prostor optično razširimo, ampak zaradi tega ne bo večje. To niti ni tako pomembno, saj je cilj, da je stanovanje prijetno in zanimivo, da se tisti, ki živijo v njem, dobro počutijo. Ni treba, da imajo vsi sterilno belino samo zato, da bo videti večje, saj ta delež, za kolikor bi bilo na videz večje, pri pametni izbiri barv in opreme ni tako velik, da bi se morali vsi odločiti za belo,« še poudarja sogovornica, ki opaža, da nekateri, ki se sami lotijo kombiniranja barv v svojem stanovanju, največkrat pretiravajo in prostor prenasičijo z barvami in vzorci. Kar naenkrat je vsega preveč, ni več stene, na kateri bi si lahko spočili oči.
»Vsak človek je individuum, tako da ne veljajo za vse enaka pravila, nekdo se lahko dobro počuti tudi v živo oranžni sobi. Pri izbiri barv se je treba prilagoditi človeku, zato stranke vedno vprašam, kakšne barve so jim všeč, da se bodo ob njih res dobro počutili,« poudari arhitektka in to velja tako za majhne kot velike prostore in stanovanja.