ISH: največ ogrevanja, prezračevanja in kopalnic na svetu

16. 3. 2011 | Besedilo: Katarina Nemanič | Fotografije: Katarina Nemanič

sejem, frankfurt, prezračevanje, kopalnice, sanitarna oprema

Svet ogrevalne tehnike, prezračevanja in pripadajočih inštalacij se je ta teden zbral na največjem sejmu ISH na tem področju v Frankfurtu na Maini. Pridružili so se jim še proizvajalci kopalnic in sanitarne opreme ter skupaj do zadnjega kotička zasedli kar četrt milijona kvadratnih metrov razstavnih površin. Prvi vtisi; novosti le na področju mikro soproizvodnje, inovacije redke, kontroliranega prezračevanja bistveno več kot pred dvema letoma.

O tem, kaj je najbolj zaznamovalo letošnji sejem ISH še ne moremo poročati, kaj šele narediti končno oceno. Sejmišče je preprosto preveliko, razstavljena standardna ponudba, z novimi dosežki vred, pa tako raznovrstna in obsežna, da po enem dnevu priznamo, da smo si ogledali le dvorano, kjer se predstavljajo največji na področju ogrevanja, ki narekujejo smernice razvoja na tem področju, in dvorane, kjer smo si predvsem napasli oči na razstavi ličnih, domiselno oblikovanih in tudi posebnih kaminov in kaminskih peči. Precej vroče je bilo.

Med proizvajalci ogrevalne tehnike nič presenetljivo vrh razvoja še vedno krojijo Viessmann, Vaillant in Junkers. Vsi so med novostmi izpostavili sicer že znane, vendar posodobljene in še učinkovitejše tehnologije toplotnih črpalk, kondenzacijskih kotlov večinoma na zemeljski plin (kurilno olje počasi, a zanesljivo izgublja bitko ogrevanja), predvsem pa kombinacije sistemov, ki izkoriščajo obnovljive vire energije, podprti pa so z izjemno učinkovitimi plinskimi kotli.

Vendar lahko obiskovalec takoj prepozna pravo novost - mikro soproizvodne naprave za proizvodnjo toplote in elektrike s Stirlingovim motorjem. Kar so pred dvema letoma predstavljali kot inovacijo, je zdaj tu. Prav vsi se kitijo z napravami za individualne hiše z izjemno majhnimi močmi (1 kW električne in do 6 kW toplotne moči). Vaillant pa se je predstavil še soproizvodno napravo s plinskim motorjem, enako majhnih moči, in kot navaja, prvo tovrstno na svetu.

Edina resna inovacija na področju ogrevanja pa je Viessmanova zeolitna adsorpcijska toplotna črpalka kombinirana s kondenzacijskim kotlom na plin ali olje. Proizvajalec navaja, da je to lahko ogrevanje nove generacije, saj izkorišča najboljše dveh različnih tehnologij in dosega kar 126-odstotni letni izkoristek, emisije ogljikovega dioksida pa so za 20 odstotkov manjše. Junkers pa je predstavil hibridno napravo, ki v enem združuje kondenzacijski plinski kotel in toplotno črpalko zrak/voda z grelnim številom 3,5 ter kompaktno napravo, ki v dveh povezanih delih združuje plinski kotel, toplotno črpalko in solarni sistem.

Za konec lahko povemo še, da sejem poteka v znamenju zelene in prijazne prihodnosti, saj ga ni razstavljavca, ki ne bi na svoj razstavni prostor napisal slogan, ki vključuje vsaj enega od naslednjih pojmov: eko, zeleno, obnovljivo, energijsko učinkovito. Jutri bomo poročali o slovenskih podjetjih na sejmu, prezračevanju, pametnih inštalacijah in še čem.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE