Ko se poletje v vrtu prevesi v jesen
9. 8. 2017
Poletje je sicer še v polnem teku in če jih le ni ujela katera od vremenskih ujm, se vrtovi bohotijo pod težo pridelkov. Ko se gredice začnejo prazniti pa se po dopustih že začenja obdobje novih setev in sajenja za vrtnine, v katerih bomo uživali do konca letošnjega in v prvih mesecih novega leta.
Za uspešnost jesenske setve je pomembno, da je opravljena v optimalnih terminih, na izčrpanih gredicah moramo poskrbeti tudi za pravilno gnojenje, ki bo zagotovilo dovolj hrane za nove rastline, hkrati pa ne smemo pozabiti na jesensko varstvo rastlin.
Septembra in do sredine oktobra lahko posadimo sadike zimske solate, vse do začetka oktobra pa zimske sorte solate tudi posejemo. Tla pred tem razrahljamo in pognojimo z organskim gnojilom Plantella Organik – za jesensko gnojenje uporabimo polovično količino gnojila v peletah oz. 1 kg na 10 m2 površine. Tla bomo spomladi ponovno pognojili s tem gnojilom.
Špinačo sejemo od sredine avgusta do začetka oktobra. Da je ne bo nikoli zmanjkalo, jo sejemo v dvotedenskih presledkih. Sejemo jo plitvo, za prst globoko, na razdaljo slabih 30 cm. V tem času jo lahko sejemo na prazne gredice, kjer smo gojili fižol, paradižnik ali ostale gredice, ki so ostale prazne.
Tudi motovilec sejemo v več terminih: če ga niste sejali sredi avgusta, ga lahko za uporabo v tekočem letu še vedno sejete v začetku septembra.
Rukola in azijska zelenjava tudi za zeleni podor
Posevke lahko septembra popestrimo tudi s setvijo rukole in azijskih listnatih rastlin. Da jih bomo lažje rezali, oskrbovali in preprečili rast plevelov, jih sejemo v vrste, lahko pa jih posejemo tudi med vrste prezimne solate.
Rukola in azijske listnate rastline nam lahko služijo tudi kot odličen zeleni podor – ostanke, ki jih ne bomo porezali in pojedli preprosto podkopljemo in tako poskrbimo za naravno dognojevanje gredic. Pri tem upoštevamo načela dobrih in slabih sosed – ker te vrtnine botanično sodijo v rod križnic drugo leto na tej gredici ne smemo gojiti zelja, cvetače in drugih zelenjadnic iz skupine kapusnic.
S sajenjem česna in čebule ne hitimo
S sajenjem čebulčka še ne hitimo, še manj pa se mudi saditi zimski česen. Obe vrtnini je najbolje saditi oktobra, česen tudi kasneje.
Zelo pomembno je, da ob sajenju česna in čebule ne gnojimo s svežim hlevskim gnojem, saj ga slabo prenaša in je tako pridelek bistveno zmanjšan. Za gnojenje raje izberemo Plantella Organik (1 kg / 10 m2), a tudi pri tem z gnojenjem ne pretiravamo.
Poskrbimo za varstvo čebulnic
Najnevarnejša škodljivca v jesenskem času sta čebulna muha in porova zavrtalka. Por, drobnjak in stoletni luk ogrožata vse od začetka septembra do sredine oktobra.
Najboljša zaščita je pokrivanje posevkov z agrokoprenami ali starimi zavesami, med gredice pa postavimo tudi Bio Plantella Rumene lepljive plošče, ki zmanjšujejo napad letečih škodljivcev in škodo, ki jo ti povzročajo s sesanjem rastlinskih sokov.
Vanes Husić, strokovnjak agronom Kluba Gaia