26. 11. 2012
Srbeča koža
Zdravko po elektronski pošti
Po kopanju, prhanju in potem, ko se prepotim, včasih pa tudi, ko je koža suha, me grozno srbi. Kako se to prepreči? Kako se to ublaži?
KOMENTARJI
Vesna iz Moravč
19. 3. 2013 08:44
Imela sem težave z lasiščem, čeprav si las ne barvam in tudi nimam trajne ondulacije. Imamo vodovod, kljub temu pa sem si začela lase prati z deževnico. Ob tem uporabljam povsem navadne Ilirijine šampone (kopriva, breza, kamilica). Že po nekaj časa so težave izginile. Deževnico uporabljam tudi za umivanje obraza, koža je mehka in nežna. Vem, da je deževnico lažje zbirati na podeželju kot v mestu, pa vseeno poskusite.
Tina
13. 2. 2013 07:45
Zelo dobro vas razumem, sama imam podobne težave (sicer pa ne vem, ali je razlog enak). Ko sem se vrnila s potovanja v Aziji, me je vse srbelo in pikalo, predvsem ponoči! Odšla sem k zdravnici, dermatologu. Ker sem vztrajala, da me neznosno pika in srbi, in niso vedeli, kaj mi je, so mi, čeprav nisem imela klasičnih simptomov za garje, predpisali kuro za garje – ponovila sem jo petkrat (čeprav naj bi kreme učinkovale že po eni kuri). Ker mi nič ni pomagalo, sem obiskala zdravnika še v dveh drugih državah, pa še vedno nismo našli rešitve. Najhuje je, da nisem vedela, kaj imam. Zdravo se prehranjujem, dosti se gibljem ter pazim na alkalno ravnovesje v telesu. Preiskala sem splet in našla v angleščini forume o ljudeh z zelo podobnimi izkušnjami (ki so prav tako več let brez uspeha obiskovali zdravnike in specialiste), in sklepala sem, da imam garje (očitno z netipičnimi znaki – kot še ogromno ljudi). Garje so večinoma že razvile odpornost na snovi v kremah, ki jih zdravstvo predpisuje, in jaz zdaj uporabljam eterično olje nageljnovih žbic, olje neem (nim), čajevca in pomaranče, ki jih zmešam z oljčnim oljem. Vsakega od tri do pet mililitrov (čajevca malo manj) in vmešam v slab deciliter oljčnega olja. Namažem si celo telo (tudi glavo) in počakam vsaj 30 minut. Garje pridejo ven izpod kože in pod zelo dobro lučjo jih lahko vidite (podobne so majhnim pršicam). Svetujem vam, da greste po metodi izključevanja. Ker ne veste, ali vam to nadlogo povzročajo garje, se prvič namažite (recimo obe roki od rame dol) in opazujte, ali bodo po 10 do 15 minutah garje zlezle ven (opazite sivočrne majhne pikice in pekoče srbenje). Eterična olja kupujte naravna ali biološka, ne tista po en evro. Naravna stanejo od pet do sedem evrov za 15 mililitrov. Kupite jih v specializiranih trgovinah z zdravo prehrano – tri so samo na tržnici v Kopru. Sintetična olja nimajo učinkovin, ki jih rastlina razvije, in ne bodo delovala. Prebrala sem nekaj študij – eterično olje nageljnovih žbic in neem sta najbolj učinkovita. Najprej si namažite samo na zapestje za pet minut, če nič ne pordeči, niste alergični in se mirno namažite celi, sicer pa so druga omenjena eterična olja tudi pomagala veliko ljudem. Velja pa pravilo: več učinkovin skupaj je bolj učinkovito. Dobra novica pri vsem tem je, da so ta olja odlična za kožo, lase in zdravje nasploh (žametna koža, sijoči lasje, izboljšajo cirkulacijo itd.). Vsak dan vse obleke prekuhajte in ravno tako posteljnino in sesajte. Vso srečo iz dna srca.
Antonina iz Ankarana
23. 1. 2013 07:21
Odpravljanje te nadloge me je doslej stalo tisoč evrov (zdravila, kreme, toplice). Koža me je srbela po rokah, trupu do pasu, po lasišču. Najhuje je bilo ponoči, ko nisem mogla ne spati ne ležati. Po koži sem imela majhne pikice, kot bi se namazala z oljem in se povaljala po mivki. Koža je bila rdeča, srbeča … Roke sem imela popraskane do krvi. Kreme in tablete na recept mi niso pomagale. Neki dermatolog mi je predpisal otroško hladilno kremo, drugi, iz Ljubljane, mi je rekel, da imam garje. Tudi moji alternativni pripravki mi niso pomagali. Nihče v družini nima te nadloge. Sama nimam holesterola ne zvišanega tlaka ali prevelike telesne teže, veliko se gibljem. Samoiniciativno sem se po telesu dva dni po trikrat namazala z nafto (diesel za avtomobilski motor). Srbenje se dve leti ni ponovilo, letos pa spet v milejši obliki in tudi nafta mi ni več pomagala. Neka zdravnica mi je prišepnila, naj se namažem s škrobom, gustinom, in srbenje je spet izginilo. Po mojem srbenja ne povzroča napačna prehrana, ampak vprašanje, kaj je v hrani, s čim rejci krmijo živino, s čim pridelovalci škropijo sadje in zelenjavo, pa tudi voda iz pip ni nedolžna. Perilo in oblačila iz Kitajske so za mojo kožo strup. Ko sem potovala po nerazvitih arabskih državah, je srbenje ponehalo, ob vrnitvi domov pa se je spet vrnilo. Če me zdaj občasno zasrbi lasišče, si ga po pranju las natrem z žganjem, v katerega sem namočila posušen mleti čili. Vem, da je moje pismo dolgo, vem pa tudi, da ima podobne težave veliko ljudi. Z menoj je bilo kdaj tako hudo, da sem ponoči obiskala urgenco, vendar mi je injekcija pomagala samo nekaj ur. Zato sem si poskušala pomagati sama.
Irena
21. 1. 2013 10:33
Pozdravljeni! Tudi sama sem trpela tudi za tako obliko razdražene kože in šele po letih iskanja in preizkušanja izdelkov prišla do rešitve. Pričela sem uporabljati povsem naravno in ročno narejeno domače milo, ki ne poškoduje obrambnega lipidnega sloja kože. Dobro narejeno domače milo je namreč izredno mastno in neagresivno. Po tuširanju, umijem se samo pod pazduhami in intimnih predelih, se ne obrišem, pač pa med dlanmi raztopim karitejevo maslo in se namažem po celem telesu. To prečudovito rastlinsko maslo naredi na koži nek filter in ujame kapljice v kožo. Edino ta tretma mi je pozdravil ta srbeč občutek po tuširanju. Najbolj kvalitetno milo (priporočam oljčno ali karitejevo) in karitejevo maslo, pa lahko kupite na spletni strani www.mediterranea.si. So kvalitetni in ugodni!
Maja
8. 1. 2013 12:10
Če koža po prhanju srbi, je to lahko znak izsušenosti. Sama uporabljam mila za prhanje na oljni osnovi, v lekarni je velika izbira tudi takšnih brez vonja (npr. Eucerin). Ko se prhamo, se namilimo samo tam, kjer je najnujnejše, enkrat do dvakrat na teden pa povsod. Ne drgnemo z brisačo, temveč samo popivnamo, tudi ne čakamo, da se sami posušimo, ker to še bolj izsuši kožo. Za pomiritev kože se lahko poškropimo s termalno vodo (Avene, Vichy), po prhanju vedno uporabimo mleko za telo – preizkusiti jih je treba več, da najdemo pravo za svojo kožo. Sama uporabljam Fruit of the earth (E-vitamin), zdravnica mi je napisala tudi mazilo z 10-odstotno ureo, mislim, da se to dobi tudi v lekarnah. Sicer pa v lekarni glede teh težav dobro svetujejo in imajo pestro izbiro kakovostnih izdelkov. Če pa menite, da ne gre samo za izsušenost, potem svetujem, da se o težavi najprej posvetujete z zdravnikom.