Slapovi cvetočega bogastva

13. 7. 2017

Pelargonije in surfinije so ene najbolj priljubljenih balkonskih rastlin, ki v poletnih mesecih z bujnimi in pisanimi cvetovi v pravih slapovih obarvajo balkone in okenske police. Prav njihova razširjenost pa je vzrok, da jih napadajo številne bolezni in škodljivci. Preberite, na kaj moramo biti pri negi pelargonij in surfinij pozorni, da nam bodo vračale s svojo lepoto.

Ohranimo lepoto pelargonij in surfinij

Pelargonije in surfinije so doma iz Južne Afrike in so vajene visokih temperatur ter suše, zato jih ne smemo prepogosto zalivati. Najbolje uspevajo na južni strani, kjer je najbolj vroče. Zalivamo jih zjutraj, ob tem pa jim redno odstranjujemo odcvetele cvetove ter redno pregledujemo rastline – tako lahko tudi hitro opazimo pojav bolezni in škodljivcev in pravočasno ukrepamo.

Bolezni pelargonij in surfinij

Koreninska gniloba je najpogostejša bolezen pelargonij, pojavi pa se predvsem zaradi preobilnega zalivanja. Njene posledice so odmiranje in rumenenje listov, ob močnem napadu pa rastlina tudi preneha rasti in navsezadnje propade.

Zelo pogosta bolezen pelargonij in surfinij je siva plesen. Največ težav nam povzroča v deževnih letih, pojavi pa se na odmrlih cvetovih, ki ne odpadejo, pač pa se prilepijo na vlažne liste rastline. Nadlogo preprečimo, če odcvetele dele redno odstranjujemo, ob napadu pa škropimo s primernim pripravkom proti sivi plesni.

Težave imamo lahko tudi s plutavostjo na pelargonijah, ki se pojavi predvsem zaradi prevelikih temperaturnih razlik med dnevno in nočno temperaturo ter zalivanja s hladno vodo po listih rastline. Tako je priporočljivo, da pelargonije zalivamo zjutraj, ko so rastline še hladne.

Škodljivci pelargonij in surfinij

Pršice prelke se na balkonskih lepoticah pojavijo v hudi poletni vročini, še posebno če imamo korita na okenski polici, kjer se sonce močno upre. Pršicam namreč ugaja sončna in zavetrna lega. Opazimo jih na spodnji strani listov, listi izgubijo zeleno barvo in so videti izsesani. Napadena rastlina ne raste več tako bujno in tudi cvetenja je vse manj. Preventivno zatiranje pršic je uspešno z ekološkim pripravkom na osnovi piretrina Bio Plantella Flora kenyatox verde plus, ko pa so rastline že močno napadene, posežemo po močnejšem, proti pršicam registriranemu pripravku.

Na pelargonijah se pojavijo tudi uši, škodujejo pa jim zaradi izsesavanja in prenašanja virusov. Nekatere uši izločajo tudi medeno roso, na katero se naselijo glivice sajavosti, zato napadene rastline rade počrnijo.

Balkonske lepotice potrebujejo redno dognojevanje

V vročih dneh, ko balkonske rastline zalivamo skoraj vsak dan, s tem tudi iz zemlje izpiramo hranila, ki so za redno in bogato nastavljanje cvetnih popkov nujno potrebna. Za bogato cvetenje naših cvetočih lepotic je tako ključnega pomena redno dognojevanje z visokokakovostnim tekočim gnojilom za cvetoče rastline Plantella Cvet. Obogateno je z izvlečki morskih alg in pomembnimi vitamini, poleg glavnih hranil pa vsebuje še železo, bor in baker.

Za pelargonije in surfinije uporabimo specializirano tekoče gnojilo Plantella specialno gnojilo za pelargonije in Plantella Specialno tekoče gnojilo za surfinije, ki ima za ti dve bolj zahtevni vrsti okrasnih rastlin prilagojeno sestavo hranil in mikrohranil. Gnojilo raztopimo v vodi, s katero rastline zalivamo vsak teden od začetka pomladi do pozne jeseni.

Strokovnjaki agronomi Kluba Gaia

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE