5. 11. 2012 | Besedilo: K. J. | Fotografije: arhiv oblikovalca
Stol, ki je lahko tudi miza in omara
5. 11. 2012 | Besedilo: K. J. | Fotografije: arhiv oblikovalca
Praktičen, večnamenski, enostaven in udoben. Besede, s katerimi lahko opišemo LLStol, delo bodočega arhitekta Luke Ločičnika. Stol, ki je sestavljen iz dveh oblikovno in dimenzijsko enakih elementov L oblike, se lahko z enostavnimi koraki zlaganja preobrazi v majhno mizico, klop ali knjižno polico.
LLStol, ki je nastal v okviru šolskega projekta, je narejen iz slovenskega bukovega lesa, vezane plošče oblikovane po kalupu. Vsak element ima zarezo, ki se prilega drugemu elementu, stol pa je odlična ideja za majhna stanovanja, saj se lahko enostavno zloži in ne zavzame veliko prostora. Gre za inovativni pristop, saj je sestavljanje in razstavljanje mogoče hitro in brez kakršnih koli vijakov ali kovinskih sponk. Stol tehta vsega malce več kot 9 kilogramov, zato se ga lahko precej lahko prenaša iz enega prostora v drugega, pri oblikovanju pa so imeli ustvarjalci v mislih študente in mlade družine z majhnimi stanovanji ter javne prostore kot so galerije, hotelska preddverja, knjižnice in kavarne. Cilj oblikovalca ni bila le večnamenskost stola, temveč tudi oblikovati čim bolj enostaven stol, sestavljen iz čim manjšega števila elementov, ki bi bil tako dostopen širšim uporabnikom in racionalen za proizvodnjo.
Luka, ki se je projekta lotil pod mentorstvom profesorja Tadeja Glažarja, v svojem izdelku vidi velik potencial, saj je pripravil že nekaj okvirnih idej, kako stol dodelati in ga nadgraditi. Stol, ki je sicer plod sodelovanja med ljubljansko Fakulteto za arhitekturo in tovarno Stol & Stol iz Kamnika, je dobil že prve nadgradnje v obliki vizualnih perforacij ter tekstilne barvne prevleke, ki jo je oblikovala modna oblikovalka in profesorica Almira Sadar. "Želja je, da stol najde svoj prostor v čimvečih domovih po Sloveniji in svetu. Kot nadalnji razvoj želimo izdelati in ponuditi na trg tudi stole z različnimi perforacijami, iz različnih vrst lesa in v različnih barvah. Razmišljamo tudi o izdelavi stola za trajno zunanjo uporabo iz cementnih vlaken.
"Stol želimo primarno prodajati preko spleta in v izbranih trgovskih salonih po Sloveniji in svetu. Želimo, da bi sodelovali tudi pri opremljanju objektov, npr. kakšnega študentskega doma, knjižnjice ali večnamenskih prostorov", je še dodal Luka. LLStol je zaenkrat mogoče naročiti na spletni strani www.llstol.si, v prodajalnah Kubus, id:doma, Kiki in v prodajalni Muzeja za arhitekturo. Prodajna cena stola je 144 evrov.
V okviru meseca oblikovanja bo LLStol, ki je plod triletnega dela, od 9. do 23. novembra razstavljen v salonu id:doma v Ljubljani, kjer ga boste lahko tudi preizkusili. Razstavo bo odprl dekan fakultete za arhitekturo prof. Peter Gabrijelčič.