Test: iRobot Roomba 880

15. 10. 2014

Tehnološki napredek je že zdavnaj prestopil prag naših domov. Ne le s pametnimi telefoni, računalniki in internetom, ampak tudi z robotskimi sesalniki. Da bi se bolje spoznali s prednostmi, ki jih takšen robotski sesalnik prinese gospodinjstvu, smo v oglasnem uredništvu preizkusili iRobot roomba 880.

Uvod v tehnologijo

Pionirji na področju robotskega sesanja so bili sicer Švedi – Electrolux je leta 1997 predstavil robotski sesalnik Trilobite. Svoj poskus je naredil tudi britanski Dyson, a njihov robot je bil predrag in ni doživel prihoda na trg. Leta 2002 so svoj robotski sesalnik Roomba lansirali v ameriškem podjetju iRobot in kmalu je postal prava tržna uspešnica na ameriškem trgu. V samo dveh letih od začetka prodaje so jih prodali več kot milijon, po zadnjih podatkih pa že več kot deset milijonov. Vzrok z uspeh so bile zagotovo izkušnje iRobota na področju razvoja robotov za vojaške namene, ki jih za ameriško vojsko po pogodbi razvija od leta 1998, prve svoje robote pa so izdelali že leta 1991. Zadnjih dvanajst let tehnologija, ki med drugim išče eksplozivna telesa in jih varno odstranjuje, deluje tudi v njihovih civilnih robotih, ki so namenjeni sesanju, mokremu čiščenju tal, čiščenju bazenov in žlebov.

Naš preizkus iRobota

Zanimalo nas je, kako se takšen robotski sesalnik izkaže v praksi. Podjetje Tilt, slovenski zastopnik znamke iRobot, nam je za preizkus za dva tedna posodilo najnovejši sesalnik v programu – iRobot Roomba 880. Obenem je tudi najdražji v ponudbi, saj stane 699 evrov. V lični škatli poleg sesalnika dobimo še bazno postajo, kamor se roomba parkira kar sama, ko ji začne primanjkovati energije oziroma opravi svoje poslanstvo, dve napravici, ki služita kot virtualni zid oziroma virtualni svetilnik, odvisno od nastavitve, in daljinski upravljalnik. Baterije, ki ženejo zadnje tri kose opreme, proizvajalec seveda priloži.

Navigacija po stanovanju

Testni poligon, družinska hiša z več sobami, je bil pripravljen, sesalnikova baterija napolnjena in s pritiskom na gumb Clean se je roomba začela sprehajati po sobi in sesati. Elektronska pamet in različni senzorji – proizvajalec ji pravi iAdapt in je srčika roombe – ji omogočajo, da se samostojno premika po prostoru in se izogiba oviram. Če je pohištvo dovolj oddaljeno od tal (denimo postelja), posesa tudi spodaj. Strah, da bi padla po stopnicah, je odveč, saj senzorji prepoznajo stopnice in druge prepade v stanovanju, ki bi bili zanjo lahko usodni.

Model 880 obvlada tudi orientacijo iz sobe v sobo, pri čemer mu pomagamo s pravilno postavitvijo t. i. virtualnih svetilnikov. Ti mu olajšajo navigacijo do bazne postaje, preberemo v navodilih. Med testom smo ugotovili, da moramo, če želimo, da temeljito očisti stanovanje, to pripraviti tako, da bo čim manj ovir. Za sesanje dobrih 50 kvadratnih metrov prostora je roomba porabila dobro uro. Sesalnik lahko tudi sprogramiramo, kdaj se spravi k delu, kar je dobrodošlo denimo med našo daljšo odsotnostjo. Tako se bomo vedno vrnili v počiščeno stanovanje. Pa še to: serija 800 ima v primerjavi z drugimi vgrajene nove baterije Xlife, ki so dvakrat dalj uporabne in bolj zmogljive.

Kako dobro posesa

Serija 800 ima nov sistem čiščenja, ki temelji na gumijastih vrtečih se krtačah AeroForce. Ta se izkaže za učinkovitejšega kot vrteče se ščetinaste krtače v starejših serijah. Ne nazadnje gumijaste krtače lažje očistimo pa tudi lasje se vanje težje zapletejo kot pri ščetinastih. Ker je roomba vakuumski sesalnik, je njena sesalna moč, kljub energijsko razmeroma varčnemu motorju, povsem primerljiva z najmočnejšimi sesalniki na trgu. V sobi, ki smo jo pred nekaj urami posesali z običajnim sesalnikom, je roomba še vedno našla in posesala prah. Vgrajeni senzor namreč stalno preverja, ali so tla res čista – roomba ne odneha, dokler niso. Posesani prah se zbira v posebnem košku, ki ga, ko je poln, enostavno odstranimo in njegovo vsebino stresemo v posodo za smeti. Njegova kapaciteta je še enkrat večja kot pri drugih serijah. Žal koška ne moremo oprati pod tekočo vodo, ker je v njem motorček, po praznjenju pa na njegovih stenah še vedno ostane droben prah. Kdaj je poln, nam roomba dobesedno pove s svojim sintetiziranim glasom. Košek ima vgrajen tudi filter HEPA, ki izpihani zrak očisti pršic in prahu, zaradi česar je roomba serije 800 priporočljiva za alergike.

Zaradi okrogle oblike smo pomislili, da ji bo sesanje kotov morda delalo preglavice. To težavo so pri iRobotu rešili s posebno vrtljivo krtačko, ki čisti kote, predele okoli pohištva, ob stenah in druga težje dostopna mesta. Vseeno krtačka ob prvem čiščenju ni bila čisto kos krepko zaprašenemu kotu, ki že lep čas ni videl sesalnika, a po nekaj dneh uporabe je bil tudi ta čist. Res pa je, da bomo kljub roombi še vedno občasno potrebovali običajni sesalnik, saj pajčevin po stenah in na stropu ter sedežnih garnitur res ne zmore posesati. Čeprav ima vgrajen sistem, s katerim se zna rešiti, ko se zaplete v kable, se je v praksi izkazalo, da je bolje, da jih med njenim delom umaknemo s tal.

Nekaj nege in vzdrževanja

Čeprav roomba dela sama, je vsekakor ne smemo čisto zanemariti, saj to lahko vodi do okvar. Poleg rednega čiščenja koška za prah moramo po potrebi, raje večkrat kot nikoli, očistiti senzorje, vrteče se krtače in sprednje senzorsko kolo. Vse seveda brez uporabe vode – najboljše, da uporabimo krpo iz mikrovlaken. Krtače in filter HEPA po priporočilu proizvajalca zamenjamo vsakih nekaj mesecev s svežimi, kar seveda pomeni nekaj občasnih stroškov.

Imeti ali ne

Na to vprašanje si bo odgovoril vsak sam. S takšnim robotskim sesalnikom bo naše stanovanje zagotovo čistejše, kar smo ugotovili po nekaj dneh, ko je testna roomba romala nazaj k uvozniku. Z navadnim sesalnikom se tega opravila ne lotimo tako pogosto, saj je časovno potratno. Z roombo torej prihranimo tudi kar nekaj časa, ki ga bomo lahko namenili prijetnejšim opravilom, kot je sesanje stanovanja. Seveda pa ima to tudi svojo ceno, kar je verjetno edini razlog, da takšni sesalniki niso še v čisto vsakem domu.

Nekaj podatkov:

  • iRobot roomba 880
  • Cena: 699 evrov
  • Komplet treh filtrov HEPA: 29,99 evra
  • Nadomestne krtače AeroForce: 29,99 evra
  • Uvoznik: Tilt, d. o. o., www.irobot.si

Več o modelih robotskih sesalnikov iRobot si lahko preberete na www.irobot.si.

Blaž Kondža

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE