Test robotskega pomivalnika iRobot Scooba 450

22. 10. 2014

Podjetje iRobot se že več kot 23 let posveča področju robotike in nenehno razvija nove robote. Raziskovalni roboti uspešno rešujejo življenja na najnevarnejših vojnih območjih ali pri naravnih nesrečah, kjer morajo biti 100-odstotno uspešni. Popolnoma enaki standardi pa veljajo tudi za vse naše gospodinjske robote. iRobot je trenutno še vedno edino podjetje na svetu, ki poleg drugih robotskih proizvodov za domačo uporabo razvija in prodaja tudi robotski pomivalnik za tla, ki čisti z zelo zahtevno tehnologijo na vodni osnovi.

Robotski pomivalnik iRobot Scooba 450 je naslednik iRobot Scoobe 390 in ni le izboljšana različica pomivalnikov iRobot Scooba. Je popolnoma spremenjena zasnova celotnega sistema čiščenja, uporabljeni pa so kakovostnejši materiali. Čeprav ob stenah očisti nekoliko težje, so končni rezultat brezhibno čista tla. V paketu dobite poleg robota še navidezni zid in stekleničko detergenta. Morda pomembna in hvale vredna poteza iRobota: Scoobo 450 lahko ga uporabljate z navideznimi zidovi, polnilnikom in baterijami sesalnikov Roomba.

Opis pomivalnika

iRobot Scooba 450 ima enake mere kot njegov predhodnik: premer je 36,6 cm, višina pa 9,1 cm. Vendar pa je ta pomivalnik lažji, saj s praznim rezervoarjem tehta 3,7 kg, model 390 pa 4 kg. Njegova glasnost doseže okrog 70 decibelov, kar je precej glasno, vendar pa za zaprtimi vrati ni moteče.

Dizajn iRobot Scooba 450

Novi pomivalnik Scooba je dobil novo podobo. Precej žalostna siva barva predhodnega modela se je umaknila lepi črni z modro črto v obliki polkroga. Dodajmo še malce več oblikovalskega značaja, ki ga dajejo nova nadzorna plošča in gumbi, in pomivalnik Scooba se popolnoma ujema z današnjim časom.

Na nadzorni plošči so trije gumbi. Očitno so pri iRobotu opustili uporabo gumbov na dotik, kar niti ni tako slabo, saj se zdijo manj praktični kot pritisni gumbi.

Popolnoma nov je gumb z oznako »i«, ki ponuja praktične informacije. Tako vas, na primer, opozori, kadar je posoda za umazano vodo polna. To bodo cenili predvsem slabovidni uporabniki. Še ena novost je statusna LED-lučka, ki prikazuje stanje cikla čiščenja. Gumb Clean na desni omogoča izbiranje enega od dveh načinov (večja ali manjša površina), kar spremljajo glasovna navodila.

Zapišimo še, da se robotski pomivalniki ne vračajo na polnilno postajo in enako je tudi z iRobot Scoobo 450. Po vsaki uporabi ga je treba priključiti na polnilnik, da ohranite baterijo. Vtičnica je na stranskem delu pomivalnika.

Čistilni modul iRobot Scooba 450

Tudi spodnji del pomivalnika je popolnoma drugačen od modela Scooba 390. Pozitivno je, da se materiali zdijo odpornejši, deli pa so lažje dostopni in zahtevajo manj vzdrževanja. So pa pri iRobotu morali zaradi nove zasnove sprejeti tudi manjši kompromis, saj je krtača po novem vgrajena med kolesi in tako je malenkost krajša, zaradi česar ne more več dosegati robov. Nasprotno pa brisalnik dobro pokriva celotno velikost robota (pod kolesi). Ali to zadošča za čiščenje robov, sem preveril tako, da sem ob steni pustil sušiti 10 cm širok madež kave.
Kot lahko vidite, je po čiščenju ostal tanek, približno 3 cm širok pas, ki ga brisalniku ni uspelo očistiti. Zaradi tega je občasno treba posebej očistiti robove in kote.

Vendar pa zaradi odstranljive čistilne glave lažje dosežemo krtače in brisalnik ter jih očistimo. Poleg tega jih po čiščenju tudi lažje vstavimo nazaj v pomivalnik. V primerjavi z modelom iRobot Scooba 390 je to lep napredek v ergonomskem smislu.

Polnilna postaja iRobot Scooba 450

Ob straneh koleščka lahko opazimo dva priključka za polnjenje. Predvidena sta za uporabo s polnilno sušilno postajo, ki jo prodajajo kot dodatek. Imenuje se DryDock in stane 79,99 evra. Postaja bi bila lahko uporabna, saj se pod robota vedno nateče luža, ki se suši zelo počasi, saj do nje zrak nima dostopa. Poleg tega vam postaja omogoča, da se rešite kabla, ki ga je treba vedno znova priključiti na robota.

Pogled v notranjost robota iRobot Scooba 450

Posoda za vodo je razdeljena na dva manjša predela. Tisti z modrim zamaškom je namenjen čisti vodi, tisti s sivim pa umazani. Kot boste videli, robot umazano vodo pobira z brisalnikom. Prednost tega je, da za čiščenje uporablja le čisto vodo, v nasprotju s tistim, kar počnemo mi, ko tla brišemo z brisalom. To je ena od resničnih prednosti pomivalnika Scooba.

Novost je, da posoda ni več pritrjena na pokrov robota. Zato jo veliko lažje uporabljamo in je veliko bolj praktična za polnjenje ali praznjenje.

Brisalnik in kanali, po katerih kroži voda, so prav tako lažje dostopni. Pri predhodniku je bilo zapleteno očistiti umazanijo, ki se je nato sprijela v zamaške in te je bilo težko oziroma skoraj nemogoče doseči. To nerodnost so z novim modelom odpravili. Verjetno ste opazili rumeno barvo na različnih delih robota. Z njo so označena mesta, kjer lahko robota razstavite (posoda za vodo, krtača, brisalnik).

Način delovanja robota

Pri pomivalniku iRobot Scooba 390 vse tri stopnje čiščenja potekajo hkrati, pri iRobot Scoobi 450 pa si sledijo druga za drugo.

  • Stopnja 1: Robot pomete in posesa umazanijo, nato pa zmoči tla s čisto vodo iz posode (ista stopnja).
  • Stopnja 2: Krtača se vrti z več kot 600 obrati na minuto, brisalnik pa obriše umazano vodo, ki ostane na tleh.
  • Stopnja 3: Robot zaključi čiščenje s končnim ciklom sušenja z brisalnikom.

Zaradi teh treh zaporednih stopenj so tla ob koncu cikla skoraj suha. Gre torej za veliko izboljšanje v primerjavi s prejšnjim modelom, ki je pustil tla precej mokra (vendar ne bolj kot po čiščenju z brisalom).

Gre za inteligentno naključno in nesistematično navigacijo iAdapt (patentirana tehnologija iAdapt). Pri robotskih sesalnikih vas je veliko, ki imate rajši metodično gibanje. Toda za robotske pomivalnike sem po nekaj letih uporabe in preizkušanja prepričan, da naključna navigacija do zdaj ostaja najboljša rešitev za zagotavljanje čistih tal. Samo en prehod ne zadostuje za učinkovito čiščenje tal, na katerih so madeži. Ponavljanje prehodov omogoča robotu, da očisti že skoraj posušene madeže. Pri iRobotu pravijo, da je bila tehnologija iAdapt prirejena za mokra tla, tako da kar najbolje predvidi čas med vsakim prehodom na istem mestu.

Robot z zvoki ali glasovnimi navodili sporoči, če se zatakne ali ko konča čiščenje. To je resnično dobra rešitev za slepe. Naj spomnim, da Scooba ne more peljati čez še tako majhen pohodni profil. Torej ni nobenega tveganja, da bi se zapeljal na preprogo.

S polno posodo lahko očisti najmanj 27 m2 veliko površino, v praksi pa uspešno očisti prostore velikosti 50 m2. Ima dva čistilna cikla. Prvi se uporablja za večje površine in traja 40 minut, drugi pa 20 minut.

Površine

Z robotom lahko očistite večino trdih talnih oblog, ki bi jih običajno čistili z brisalom: vinil, marmor, skrilavec, ploščice, kamen, lakiran parket in linolej.

Čiščenje robota

Kot sem že omenil na začetku testa, je vzdrževanje tega robota manj naporno. Za začetek ni več treba čistiti filtra, saj se umazanija zbira neposredno v posodi za umazano vodo. Priporočljivo je robota očistiti po vsakem ciklu.

Za čiščenje zadostuje, da izpraznite oba dela posode, jih delno napolnite z vročo vodo, pretresete in popolnoma izpraznite. Prav tako je priporočljivo izprati sesalno glavo, čistilno glavo in ščetko. Vse skupaj vam ne bo vzelo več kot minuto dela.

Test pomivalnika iRobot Scooba 450

Glede na laboratorijske teste ta iRobot odpravi 99,3 odstotka najpogostejših bakterij v domovih. Ker za preverjanje tega nisem primerno opremljen, sem doma pripravil test. Po tleh sem polil kavo, pomarančni sok in paradižnikovo omako ter pustil, da so se nekaj ur sušili.
Kava in paradižnikova omaka sta popolnoma izginili, zato menim, da je bil test uspešen, čeprav je ostalo nekaj sledi pomarančnega soka. Resnica je, da so tla redko tako umazana. Dodaten cikel čiščenja bi zagotovo odstranil še tako odporen madež.

Po koncu cikla robot priredi manjšo predstavo po prostoru, vendar ne zato, da bi zapeljal svojega lastnika, ampak da posuši zadnjo os. Nekaj časa se otresa na mestu, se odpelje nekaj metrov in se spet otrese. To je pametno, saj tako zmanjša lužo, ki nastane pod njim.

Zaključek

Brez dvoma je iRobot Scooba 450 zelo učinkovit robotski pomivalnik tal. O tem se prepričate že, kadar izpraznite posodo za umazano vodo. Po čiščenju so tla čista, kar se tudi vidi. S ščetko pomivalnik drgne tla, da bi se znebil madežev.

Ohraniti čista tla ves teden je pravo razkošje. Tisti, ki že imajo robotski sesalnik, bodo to razumeli.

Edina negativna stvar je, da ne more očistiti robov in kotov.

Te dni je na voljo na www.irobot.si za 599,90 evra.

Prednosti

  • Ergonomičnost: zelo preprosta uporaba in vzdrževanje
  • Učinkovit pri čiščenju tal
  • Za čiščenje uporablja čisto vodo in umazano posesa v drugo posodo
  • Odstrani tudi posušene madeže
  • Glasovna navodila
  • Lahko ga uporabljamo tudi z dodatki modelov Roomba

Slabosti

  • Ne očisti dobro robov in kotov

V paketu dobite poleg robota še avtomatski navidezni zid in čistilno sredstvo Scooba.

Garancija

  • 2 leti

Več o modelih, cenah in prodajnih mestih si oglejte na uradni strani www.irobot.si.

Prirejeno po Kelrobot.fr
 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE