V Sloveniji nenaseljenih 175.000 stanovanj

27. 6. 2012 | Besedilo: K. Ž./STA

stanovanja, nenaseljena stanovanja, prazna stanovanja

Od dobrih 845.000 stanovanj, kolikor jih je v Sloveniji, je okoli 175.000 praznih. Po podatkih republiškega statističnega urada gre večinoma za stanovanja brez osnovne infrastrukture ali pa za počitniški namen, najpogosteje pa je nenaseljena stanovanja mogoče najti v osrednji Sloveniji.

Po podatkih na dan 1. januar 2011 je bilo v Sloveniji 844.656 stanovanj z uporabno površino v skupni izmeri nekaj več kot 67 milijonov kvadratnih metrov. To pomeni, da je bilo v Sloveniji 412 stanovanj na 1000 prebivalcev, v povprečju pa so se raztezala na slabih 80 kvadratnih metrih.

Kar 21 odstotkov vseh stanovanj v Sloveniji je bilo zgrajenih v 70. letih. Takrat so se najintenzivneje gradila stanovanja v večstanovanjskih stavbah, so sporočili iz državnega statističnega urada, kjer ugotavljajo, da je bilo po letu 2005 zgrajenih pet odstotkov vseh obstoječih stanovanj.

Ob podatku o do 175.000 praznih stanovanjih statistiki navajajo, da velja stanovanje uradno za prazno, tudi če v njem prebivajo osebe, ki tam nimajo prijavljenega stalnega ali začasnega prebivališča.

Treba je tudi upoštevati, da je bilo med praznimi stanovanji nekaj več kot 40 odstotkov takih, ki niso bila opremljena z osnovno infrastrukturo ali pa so se uporabljala za počitniški namen, še navajajo statistiki. Dobra četrtina praznih stanovanj je bila zgrajena pred letom 1945, večinoma pa so bila v lasti fizičnih oseb.

Nekaj več kot desetina praznih stanovanj je bilo novih oz. zgrajenih po letu 2005. Največ praznih novih stanovanj je bilo v občini Ljubljana, in sicer skoraj 3900, v občini Maribor pa 1235.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE