Arhitekturni dialog: Funkcionalno in toplo stanovanje

3. 1. 2013 | Besedilo: Nina Eminagič, študentka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani

arhitekturni dialog, toplina, stanovanje, svetloba

Pred nedavnim se je v 2,5-sobno pritlično stanovanje vselila gospa z dvema sinovoma. Stanovanje je še vedno opremljeno po okusu prejšnjega lastnika, kar pa se ne sklada s pričakovanji in željami novih lastnikov. Ti si v novem domu želijo predvsem toplino in svetlobo.

Stanovanje je razdeljeno na dve večji sobi, kuhinjo, kabinet, manjšo kopalnico in ločeno stranišče ter kar veliko in neosvetljeno predsobo. Vlogo dnevne sobe je prevzela kuhinja, ki je tukaj osrednji prostor dogajanja, ob pripravljanju jedi ali druženju z gosti. Glede na prostorsko stisko in pomanjkanje svetlobe predlagam, da se nepotrebna in temačna predsoba odstrani v prid kuhinje. S tem bi dnevni prostor primerno povečali v razmerju z drugimi sobami. Ob vhodu pa je še vedno dovolj prostora za manjšo shrambo oz. garderobo.

Zdaj sta kopalnica in stranišče ločena, vendar je zaradi odpiranja vrat vmes nastala manjša izguba prostora, ki si jo v tej situaciji težko privoščimo. Zaradi števila prebivalcev bi se bilo škoda odreči ločenemu stranišču, zato nova rešitev predvideva le drugačno razporeditev. Tako ostaja le en glavni vhod, prostor pa je deljen na dva dela, ki se lahko ob hkratni uporabi ločita z drsnimi vrati.

Ostanejo še tri sobe, od katerih je največja spalnica, opremljena le z nujnimi kosi; veliko omaro, posteljo in mizo. Gospa je želela topel prostor, kjer se lahko v miru preda svojim mislim in branju. Miza in postelja sta združeni, tako da je miza obrnjena proti oknu, postelja pa je postavljena centralno.

Med otroškima sobama je precejšnja razlika v velikosti, kakršna je tudi razlika v starosti otrok. Starejši, 19letnik, bo doma le še nekaj let, zato je njegova soba manjša. Mlajši sin pa je osnovnošolec z veseljem do skrivanja, sestavljanja, modeliranja in zbiranja različnih stvari. V svoji sobi bo našel navdih, spodbujala bo njegovo ustvarjalnost. S preprostimi stopničkami, ki so hkrati predali za knjige in igrače, lahko dosežemo večjo razgibanost prostora. Dve površini pa se lahko uporabljata tudi kot postelji, kadar je na obisku prijatelj.

V najmanjši sobi lahko z napačno razporeditvijo ali preveč opreme hitro zapolnimo prostor, misliti pa je treba tudi na bodočo uporabo, ko bo to morda soba za goste, garderoba, shramba ali kaj podobnega. Predlagana rešitev predvideva nekakšen lesen okvir, kocko, umeščeno v volumen sobe, na katero se lahko, z dodajanjem novih palic, obešajo posamezni kosi opreme. Tako lahko posteljo dvignemo, iz palic na steni naredimo stopničke, vmes vtaknemo posamezne predale ali poličke, ob okno pa postavimo posteljo.

Tako je stanovanje popolnoma izkoriščeno ter prilagojeno novi družini in njenim željam.
 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE