To so razlogi, zakaj vaše rastline paradižnikov ne obrodijo in kako to težavo rešiti

24. 7. 2024 | Besedilo: E. N.

paradižnik, sadike, plodovi

Ni boljšega kot imeti doma na vrtu domače paradižnike, če pa rastline ne obrodijo sadov, namesto poletne paradižnikove solate sledi veliko razočaranje.

Po vrtovih so že pričeli zoreti paradižniki, ki imajo radi visoke temperature in sončno vreme, potrebujejo pa tudi precej vode oziroma zalivanja. Z njihovimi sadikami je tako kar nekaj dela, če si želimo uživati v domačem pridelku, kljub trudu pa se včasih zgodi, da o plodovih ni ne duha ne sluha. Kateri so lahko razlogi in kako težave kar se da preprosto rešimo?

Opraševanje rastline

Paradižniki so samoprašne rastline, vseeno pa potrebujejo malo pomoči insektov ali vetra. Brez opraševanja namreč plodov ne bo, saj cvetovi brez oprašitve v dveh dneh ovenijo in odpadejo. Težava je predvsem v vetrovnih in ekstremno vročih dneh, ko je opraševanje slabo, saj temperature nad 29 °C povzročijo, da cvetovi odpadejo, močan veter pa jih odpihne. Težavo lahko rešimo tako, da paradižnike posadimo na mesto, kjer bodo zaščiteni pred močnim vetrom in rahlo zasenčeni v najbolj vročem delu dneva. 

PREBERITE ŠE: PROTI SMRDLJIVCEM NA VRTNINAH: KAOLIN, META, ČESEN, SESALNIK IN ROČNO POBIRANJE

Previsoke temperature

Paradižniki uspevajo pri temperaturah med 24 in 35 stopinj C. Temperature zunaj tega razpona lahko nastanek plodov ovirajo. Če je prevroče, paradižniki prekinejo cvetenje, če je prehladno, pa se njihova rast upočasni. Izberite sorto paradižnikov, ki ustreza vašemu podnebju. V hladnejših območjih s kratko rasno sezono izberite sorte, ki hitro zorijo, na primer češnjeve paradižnike.


Premalo svetlobe

Paradižniki za rast potrebujejo polno mero sonca, vsaj šest do osem ur dnevno. Premalo svetlobe povzroči, da rastline postanejo razpotegnjene in rodijo malo ali nič plodov. Zato skrbno izberite mesto sajenja, kjer ne bo preveč sence, seveda pa upoštevajte tudi zgornje nasvete, da rastlinam ne bo prevroče. Če ugotovite, da vaši paradižniki po sajenju ne dobijo dovolj svetlobe, jih čim prej presadite na bolj sončno mesto.

Pomanjkanje hranil

Rodovitna zemlja je bistvena za bogato pridelavo plodov rastlin, kot so paradižniki. Rumeni listi kažejo na pomanjkanje dušika, vijolični pa na pomanjkanje fosforja. V tem primeru je zemlji pametno dodati gnojilo, ki bo nadomestilo manjko hranilnih snovi. Tla testirajte, da ugotovite, katera hranila manjkajo. Pri dodajanju gnojila pa sledite navodilom na embalaži, da preprečite pretirano gnojenje.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE