
Paradižnik – preprost, rdeč, sočen. A za poznavalce, kot sta Jerneja Jošar in Jernej Mazej, je mnogo več kot to. Je zgodba o okusu, genetiki, ekologiji in strasti. V epizodi podkasta z voditeljico Nino Štajner se potopimo v svet paradižnika kot ga ne poznamo vsak dan – od tisočev različnih sort, raznolikih barv in oblik, do vpliva pridelave na hranilno vrednost in zdravje.
Slišimo, zakaj stare sorte paradižnika spet pridobivajo na veljavi, kako pomembna je ekološka pridelava in zakaj je likopen, antioksidant v paradižniku, lahko ena najbolj podcenjenih super snovi. Jernej Mazej – z razlogom znan kot »kralj paradajza« – z nalezljivo vnemo razkriva skrivnosti selekcije, zbiranja in križanja sort, medtem ko Jerneja Jošar dodaja strokovni pogled na pomen kakovostne pridelave.
Pripravite se na pogovor, ki bo še tako vsakdanjemu paradižniku vdihnil novo spoštovanje.
Mazej poudarja razlike v barvi, debelosti, obliki rasti, celo listih, ki so lahko podobni muškatnim. Omenja sorte za "lene gospodinje", torej grmičaste češnjevce, ki so zelo rodni – do 5 kg na eno sadiko.
Sogovornika v pogovoru razložita tudi, kako poteka ustvarjanje oz. križanje novih sort. Jošarjeva pojasni, da hibridi niso nujno slabši, vendar so bili razviti predvsem zaradi tržnih razlogov – enakomerni plodovi, velik pridelek, dolga obstojnost. Pri tem pa se je pogosto izgubil okus in hranilna vrednost. Stare sorte danes spet pridobivajo na priljubljenosti, predvsem med tistimi, ki prisegajo na ekološko pridelavo.
Jošarjeva ob tem poudari, da največ šteje način pridelave – ekološki način omogoča, da rastlina razvije vse svoje bioaktivne snovi, kot so vitamini in antioksidanti. Mazej doda, da je manj pomembno, katero sorto jemo, bolj pa, kako je bila pridelana.
Sogovornika pojasnita pomen likopena, naravnega antioksidanta v paradižniku, ki ima ugodne učinke na srce in lahko deluje proti raku. Zanimivo je, da ga telo lažje absorbira iz termično obdelanega paradižnika.
Jernej Mazej skozi pogovor navdušuje z neverjetno strastjo do paradižnika, ki jo izraža tudi skozi selekcijo in križanje sort. Medtem Jerneja Jošar opozarja na pomen ekološke vzgoje in spoštovanja rastline kot življenja, ki nam nekaj daje. Oba sogovornika delita mnenje, da je paradižnik več kot zgolj sestavina – je zgodba, raziskovanje in užitek.
PRISLUHNITE CELOTNEMU PODKASTU