Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Lahko nekdo plava v vašem bazenu brez dovoljenja? In kdo odgovarja v primeru nesreče?

Ali ste kot lastnik domačega bazena odgovorni, če se nekdo v njem kopa brez dovoljenja in se pri tem poškoduje? Preverite pravni vidik in ključne varnostne ukrepe.
Lahko nekdo plava v vašem bazenu brez dovoljenja? In kdo odgovarja v primeru nezgode? Foto Delo UI
Lahko nekdo plava v vašem bazenu brez dovoljenja? In kdo odgovarja v primeru nezgode? Foto Delo UI
10. 7. 2025 | 07:00
3:56

Na spletu se je nedavno razširil zapis gospe, ki je opisala nenavadno situacijo: sosedje naj bi redno uporabljali njihov domači bazen, medtem ko družine ni doma. Pod njeno objavo se je zvrstilo še nekaj podobnih zapisov z isto tematiko, kar priča o tem, da je problem bolj razširjen, kot bi si morda mislili. 

Ob prebiranju njene zgodbe so se mnogi vprašali: Ali je to sploh dovoljeno? In kdo odgovarja, če se komu kaj zgodi? Preberemo lahko namreč kar nekaj komentarjev o tem, da so nepovabljeni gostje zaradi nezgode na tuji lastnini tožili lastnike in tožbe celo dobili.

Vroči dnevi, zasebni bazeni in nepooblaščen dostop so namreč lahko recept za težave. Zato smo preverili, kako odgovornost za poškodbe pravno dejansko izgleda – in kako se kot lastniki lahko zaščitimo.

Ali sosedje lahko uporabljajo vaš bazen brez dovoljenja?

Ne. Bazen na zasebni parceli je del zasebne lastnine, zato je vsak vstop brez privolitve lastnika nedovoljen – tudi če “samo malo zaplavajo”. Če pride do poškodbe, lahko situacija postane pravno zapletena.

Kdo je odgovoren v primeru nesreče

Tu so stvari bolj zapletene. Povprašali smo pravne strokovnjake, kako se takšna odgovornost presoja. Njihov odgovor je bil jasen:

»Pri odškodninski odgovornosti morajo biti izpolnjene vse štiri predpostavke: nastanek škode, protipravno ravnanje, vzročna zveza in odgovornost. Kar bi bilo v tem primeru zelo težko dokazati.«

Če torej nekdo brez dovoljenja vstopi na vašo parcelo in se poškoduje, še ne pomeni avtomatične odgovornosti lastnika. A kljub temu – zakon ni vedno na strani zdravega razuma.

Bazen na zasebni parceli je del zasebne lastnine, zato je vsak vstop brez privolitve lastnika nedovoljen. Foto Olya Humeniuk/Shutterstock
Bazen na zasebni parceli je del zasebne lastnine, zato je vsak vstop brez privolitve lastnika nedovoljen. Foto Olya Humeniuk/Shutterstock

Kako se kot lastnik zaščitimo?

Da zmanjšamo možnost za zaplete, je priporočljivo, da lastniki bazenov sprejmejo vsaj osnovne varnostne ukrepe:

  • Ograja okoli bazena

Priporočena višina je vsaj 120 cm, z vratci, ki se sama zapirajo in jih otrok ne more odpreti.

  • Zaklepanje dostopa

Bazen naj ne bo prosto dostopen mimoidočim – še posebej, če ste več dni odsotni.

  • Opozorilne table

Napisi, kot so »Zasebna lastnina – prepovedano kopanje brez dovoljenja« pomagajo kot dokaz, da ste jasno opozorili na nevarnost.

  • Zaščitna pokrivala za bazen

Zlasti trda in varnostna pokrivala dodatno preprečijo nesreče (in so tudi učinkovita proti umazaniji).

  • Zavarovanje odgovornosti

Posebna zavarovalna polica krije morebitne zahtevke tretjih oseb – tudi, če pride do poškodb.

Kaj pa druge nevarnosti – lopa, orodje, pes?

Zakon podobno obravnava vse nevarne elemente na zasebni lastnini. Tudi če se nekdo poškoduje v nezaklenjeni lopi z vašim orodjem, vas lahko – paradoksalno – toži.

Zato ni odveč, da v poletnih mesecih preverite tudi, ali imate nevarne predmete zavarovane in zaklenjene, ali so vhodi v delavnice, garaže in vrtne objekte varno zaprti in ali je vaš pes (če ga imate) fizično zadržan znotraj ograje.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine