Objavljeno: 19. 10. 2017
| Avtor: Aleksandra Zorko
| Foto: arhiv podjetja
Egg, Arne Jacobsen, Fritz Hansen
Danski arhitekt in oblikovalec Arne Jacobsen, ki velja za utemeljitelja danskega modernizma, je avtor znamenitega naslanjača z imenom Egg (Jajce). Skupaj s stolom Swan ga je oblikoval leta 1958 za opremo SAS Royal Hotela v Københavnu. Soba 606 je še vedno, sicer edina, opremljena z originalnim Jacobsenovim pohištvom iz leta 1960, ko so hotel odprli. Podjetje Fritz Hansen izdeluje Egg še danes. V tem času je dobil številne preobleke v različnih materialih in barvah. Ob petdesetem rojstnem dnevu, na primer, ga je s tehniko krpanke preoblekel danski umetnik Tal R. Nastalo je 50 unikatnih naslanjačev, ki jim pečat daje pisana kombinacija vzorcev in barv.
Objavljeno: 19. 10. 2017
| Avtor: Aleksandra Zorko
| Foto: arhiv podjetja
Naslanjač Heart Cone, Verner Panton, Vitra
Med oblikovalske ikone sodi tudi Verner Panton, ki se je ukvarjal tako z oblikovanjem pohištva kot interierjev. Po študiju na Danski kraljevi akademiji umetnosti v Københavnu je najprej delal v arhitekturnem studiu Arneja Jacobsena, leta 1955 pa ustanovil svoje oblikovalsko podjetje. V zgodovino se je zapisal s stolom Panton iz 1959/60, ki je prvi stol, narejen iz enega samega odlitka kompozitnega materiala. Naslanjač Heart Cone Chair je nastal leta 1959. Kot samo ime pove, posnema obliko srca, nekateri pa so v naslonu videli tudi ušesa Mikija Miške. V tistem času je Panton dosegel vrhunec kariere, njegovo pohištvo je temeljilo na preprostih geometričnih oblikah, v njem pa lahko prepoznamo elemente tako pop arta kot skandinavskega modernizma.
Objavljeno: 19. 10. 2017
| Avtor: Aleksandra Zorko
| Foto: arhiv podjetja
Počivalnik LC4, La Corbusier, Cassina
Arhitekt Charles Edouard Jeanneret, ki je zaslovel pod imenom Le Corbusier in se zapisal v zgodovino arhitekture in oblikovanja, je skupaj z bratrancem Pierrom Jeanneretom in sodelavko v studiu Charlotte Perriand že leta 1928 oblikoval počivalnik LC4, ki je še danes nadvse priljubljen in tudi pogosto kopiran. Zasnovali so stol, namenjen sproščanju in počivanju, saj so izhajali ideje, da sta oblika in funkcija podrejeni počitku. Počivalnik LC4 še danes izdelujejo v italijanskem podjetju Cassina.
Objavljeno: 19. 10. 2017
| Avtor: Aleksandra Zorko
| Foto: arhiv podjetja
Lounge Chair, Charles in Ray Eames, Vitra
Fotelj Lounge chair, ki sta ga oblikovala Ray in Charles Eames leta 1956, je eden najbolj znanih kosov pohištva 20. stoletja. Zakonca Charles in Ray Eames sta bila pionirja na svojem področju in sta se vpisala v zgodovino oblikovanja. Omenjeni naslanjač sta izdelala kot darilo za petdeseti rojstni dan prijatelju režiserju Billyju Wilderju. To je bil prvi primerek, ki je prišel iz proizvodnje, pozneje so ga začeli izdelovati pod imenom Lounge Chair, po izvirnih načrtih pa nastaja še dandanes (v ZDA v podjetju Herman Miller, v Evropi v Vitri). Lounge Chair stoji na zvezdastem aluminijastem podstavku s petimi nogami in se lahko vrti v različne smeri. Sedež in naslonjali so izdelani iz treh školjk iz večplastnega lesa.
Objavljeno: 19. 10. 2017
| Avtor: Aleksandra Zorko
| Foto: arhiv podjetja
La Chaise, Ray in Charles Eames, Vitra
Počivalnik La Chaise iz leta 1948 je ena od klasik izpod rok oblikovalskega dvojca Eames. Navdih zanj je bil kip lebdeče podobe Floating figure kiparja Gastona Lachaiseja. Ray in Charles Eames sta ga zasnovala za natečaj, ki ga je razpisal newyorški Muzej sodobne umetnosti, vendar za časa njunega življenja ni bil v proizvodnji, od leta 1991 pa ga izdelujejo v podjetju Vitra.
Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?
S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij,
s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine,
ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo,
da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.