Sveže nabrane gobe lahko posušimo, zamrznemo ali vložimo v kis oziroma olje. Če shranite gobe v hladilnik, jih zavijte v papir. Ne shranjujte jih v zaprte posode ali plastične vrečke, saj bodo zaradi zadrževanja vlage hitreje začele gniti in plesneti. Gobe počakajo v hladilniku od tri do pet dni. Če bi jih radi shranili za daljše obdobje, jih raje zamrznite ali posušite.
Gobe zdržijo v hladilniku od tri do pet dni.
Zamrzovanje živil, tudi gob, je najenostavnejši in najbolj zanesljiv način konzerviranja. Zamrzovanje ima prednost, saj uporabimo sveže gobe, ki potem ne izgubijo arome (a le v primeru, da niso predolgo zamrznjene). Po besedah strokovnjakinje za zdravo prehrano Marjetke Kovač so lahko najdlje v zamrzovalniku jurčki, tudi do eno leto, nekaj manj golobice, bisernice, črne trobente in kukmani… »Pred zamrzovanjem gobe dobro očistimo, na hitro operemo pod tekočo vodo, nato pa jih lahko blanširamo (na hitro prekuhamo), lahko jih prepražimo, nekatere vrste lahko pustimo celo surove (jurčke). Prekuhane gobe oplaknemo s hladno vodo, dobro odcedimo in vložimo v plastične vrečke. Prepražene gobe ohladimo in prav tako damo v vrečke, surove gobe pa le dobro odcedimo in damo v vrečke. Odtajanih gob ne smemo ponovno zamrzniti. Jedi iz zamrznjenih gob nikoli ne pogrevamo, tudi svežih ne.«
PREBERITE ŠE: TEGA V PRIMERU ZASTRUPITVE Z GOBAMI NIKAR NE POČNITE
Najdlje so lahko v zamrzovalniku jurčki, tudi do eno leto.
Na vprašanje, kako odmrzniti zamrznjene gobe, da ne izgubijo teksture in okusa, Kovačeva odgovarja, da jih pred uporabo ni treba povsem odmrzniti. »Po želji vzamete želeno količino zamrznjenih gob in jih dodajte neposredno v vrelo juho ali enolončnico. Toplota v jedi bo gobe rehidrirala in poudarila njihove naravne okuse. Seveda boste tudi prihranili čas in ohranili strukturo, to je zelo pomembno pri gobah. Že delno pripravljene gobe (npr. panirane gobe) ocvremo še zamrznjene.«
Gobe so kulinarični užitek. Pomembno je opozoriti, da izpiranje gob pod tekočo vodo ni idealno, saj se lahko gobe razmočijo ter izgubijo svoj naravni okus in teksturo. Nežno krtačkanje s krtačo za gobe učinkovito odstrani umazanijo in ostanke. »Gobe nežno očistite umazanije, pri tem je treba paziti, da se ne poškoduje njihova občutljiva struktura. Lahko pa gobe podržite pod hladno vodo, da sperete umazanijo in pesek. Pazite, da jih ne namakate predolgo, saj gobe rade vpijajo vodo. Po tem jih nežno osušite s čisto papirnato brisačo ali krpo, da ostranite odvečno vodo.«
Jedi iz zamrznjenih gob nikoli ne pogrevamo, tudi svežih ne.
Za sušenje so primerne čvrste gobe, ki morajo biti suhe (pred sušenjem jih ne operemo) in zdrave. Najbolj primerne vrste gob za sušenje so gobani, pozna livka, golobice, črne trobente in nekatere druge. »Zame so najbolj aromatični posušeni jurčki na krušni peči,« nam zaupa sogovornica ter doda, da uspeh sušenja ni le v samem postopku, temveč v skrbni pripravi. Pomembno je rezanje, debelina rezin okoli 0,5 do 1 cm. Tanke rezine se bodo posušile hitreje, vendar bodo krhke, medtem ko debelejše zadržijo vlago. Ključ je enakomernost sušenja. Ohraniti je treba naravno obliko ne glede na to, ali se uporablja dehidrator, pečica ali druga metoda, prav tako poskrbite, da se gobe ne prekrivajo. Pred sušenjem gobe preglejte, ali so v njih škodljivci oz. kakšne žuželke, ter jih odstranite.
Suhe gobe morajo biti krhke in se morajo ob upogibu zlomiti. Izbrati moramo pravo posodo za njihovo shranjevanje - steklene kozarce s tesnilnimi pokrovi ali vakuumsko zaprte vrečke. Temperatura naj bo stalna, pod 21 stopinj Celzija.
PREBERITE ŠE: GOB NE NABIRAJTE V PLASTIČNE VREČKE
Vložene gobe so uporabne od pol (v olju) do enega leta (v kisu).
V kis vlagamo mlade, čvrste, zdrave in trše gobe - jurčke, štorovke, šampinjone, sivke, sirovke, kostanjevke, mlade turke, kukmake, lisičke … »Gobe temeljito očistimo in poljubno narežemo. Štorovke pa moramo obvezno najprej prekuhati v osoljenem kropu. Nič pa ne bo narobe, če bomo prekuhali kar vse gobe. Nato jih dobro odcedimo in prelijemo z mrzlo vodo. Pripravimo zavretek iz kisa in vode, v razmerju 1 del kisa in 2 - 3 dele vode, ter začimb, kot so sol, česen, zrna popra, lovor, šalotka, brinove jagode, koper, gorčična semena, timijan … Temu dodamo odcejene gobe. Po nekaj minutah kuhanja naložimo gobe v sterilizirane kozarce in jih zalijemo z ostalo mešanico vode in kisa. Gobe morajo biti prekrite s tekočino, sicer se pokvarijo. Kozarce zapremo in ohladimo. Tako vložene gobe so uporabne eno leto.«
V olje vložene gobe se lahko uporabijo za testenine, rižote, pice ter kot prilogo k mesu ali ostalim jedem. Na začetku jih prevremo v mešanici kisa, vode in začimb, kot je opisano zgoraj. Nato jih dobro odcedimo, zložimo v kozarce in zalijemo z oljem. Na kozarce položimo pokrovčke, a jih ne zapremo do konca. Postavimo jih v pečico in jih še za nekaj minut segrevamo, pazimo, da ne zavre. Pokrovčke zatesnimo in kozarce počasi ohlajamo. Uporabimo v pol leta.
---
MORDA VAS ZANIMA TUDI: To drevo, ki raste po celi Sloveniji, ima užitne liste, plodove in gobe