20. 7. 2011
Deloindom+: Na morje in v gore
20. 7. 2011
Z novo številko revije Deloindom+ smo se odpravili v visokogorske bivake in stene, pa tudi na jadrnico – z družino Poljšak, ki navdih za izdelavo »jader« za senčenje črpa iz svojih dolgoletnih morskih izkušenj, z arhitektom Miho Kajzljem, najbolj znanim po »visokogorski« arhitekturi, in direktorjem podjetja Lumar IG Markom Lukićem. Zakaj se je v steno podal oblečen kakor na delovnem mestu?
S kakšno opremo ste šli v steno posla, če se tako izrazim, da ste preživeli, je Katarina Nemanič vprašala nekdanjega aktivnega alpinista Marka Lukića:
»V posel sem zašel bolj po naključju. Pokazala se je potreba, da začnem delati v podjetju, v katerem je bil moj oče solastnik. Videl sem namreč, da se je oče po toliko letih garanja znašel v težavah, in zdelo se mi je prav, da mu v trenutku, ko je bilo ogroženo vse, kar je toliko let gradil, priskočim na pomoč. Težko je bilo, ker se je sprememba zgodila tako rekoč čez noč. To je bil po svoje kulturni šok, saj sta se srečala dva svetova, ki sta drugače mimobežna. Na eni strani poslovni svet, ki je bil zelo reguliran in v katerem so ljudje čakali, da jim nekdo pove, kaj je treba narediti, in na drugi strani moj svet popolne, a odgovorne svobode, kjer je vse težilo k najboljšemu in v katerem sem samo tako lahko bival. Seveda na vse, kar me je čakalo, nisem bil pripravljen, a iz najtežjih alpinističnih preizkušenj sem vedel, da takrat, ko je najtežje in ti razum dopoveduje, da je konec, ne smeš obupati. Če se vdaš, potem je res konec.«
Kako se pride do njegovih bivakov, da si jih ogledamo? Je pot primerna za vsakogar ali je zahtevna in samo za izkušene hribolazce, smo vprašali Kajzlja. Takole pravi: »Recimo, da se mora človek za tako pot znati gibati v gorskem prostoru. En bivak je v sredogorju, na Kobariškem Stolu, in ta je najlaže dostopen, druga dva pa sta v visokogorju in zato teže dostopna: eden na Kotovem sedlu med Jalovcem in Kotovo špico in drugi pod Grintovcem. Ta je najteže dostopen, do njega vodi planinska pot, ki res ni za vsakogar.«
Tržaški Slovenec David Poljšak, priženjeni Škofjeločan, v portoroškem klubu Pirat trener otrok v najmnožičnejši jadralni disciplini na svetu, optimistu, prinaša nostalgikom morsko razpoloženje z jadri, ki delujejo tudi na kopnem. Povezanost s to pomorsko disciplino ga je namreč spodbudila, da je razvil senčila Sončna jadra, katerih izvirna tehnologija izhaja iz jadralstva. Tako kot vsi prejšnji projekti družinskega podjetja, ki sta jih zastavila s soprogo Judito, je tudi ta povezan z morjem. To ni naključje, ampak način življenja naše družine, pravi Judita, in opiše vsakotedenske selitve iz Škofje Loke na Obalo, kjer mož konec tedna v Piratu trenira tudi hčerko Laro in sina Dana. Tako pač deluje zakon privlačnosti, razloži David, ki je prepričan, da bo njegova poslovna pot vedno povezana z morjem.
Revijo Deloindom+ lahko naročite v e-trafiki na spletni strani delo.si in po telefonu 080/1199 ali 01/47 37 600, kupite pa jo lahko pri vseh večjih prodajalcih časopisov.