Trend so rožnate sukulente

18. 10. 2024 | Besedilo: Julijana Bavčar

sočnice, sukulente, rožnati listi, rožnata obarvanost

Mlajše generacije ljubiteljev sobnih rastlin se navdušujejo nad tistimi, ki so nekaj posebnega. Tako so v mini »puščavskem« sobnem vrtičku čedalje bolj vroči trend roza sukulente. Med najbolj viralnimi v zadnjem času je kanarski netresk, poimenovan rožnata čarovnica.

Njegovi v obliki rozete razporejeni odebeljeni listi so zanimivi zaradi zeleno-rožnate kombinacije, ki postane na močni svetlobi še bolj kontrastna. To priljubljeno sukulento ali, po domače, sočnico boste našli pod imenom Aeonium ’Pink Witch’. Aeonium je botanično ime za vrsto kanarskih drevesastih netreskov, ki jih je mogoče dobiti v različnih odtenkih zelene, barvni pridih na robovih njihovih listov je lahko modrikast, rumen, temno vijoličen, rožnat … 

Rožnate različice iz večine priljubljenih vrst

Če trendovske hortikulturne posebnosti iščete po spletu, se ne zanašajte le na odtenke na fotografiji rastline, temveč poiščite želeno sorto, v primeru tega rožnatega kanarskega netreska  je ’Pink Witch’. Seveda ni nujno, da je v sortnem imenu rožnatih različic sukulent vedno besedica pink. Včasih se dogaja, da se trendovske rastline na trgu pojavijo pod različnimi komercialnimi imeni.

Aeonium ’Pink Witch’. Foto: Chris Lawrence Images/Shutterstock

Trend rožnatih sukulent je tolikšen, da lahko svojo zbirko dopolnite z različicami skoraj vseh najbolj priljubljenih vrst. Hortikulturni strokovnjaki v naravi iščejo posebne različice, do želene obarvanosti pridejo tudi s križanjem. Ker večina komercialno zanimivih sočnic izhaja iz toplih krajev, je namenjena za vzgojo v stanovanju. Poleti so lahko na prostem,  pri njihovi oskrbi pa sta tako na prostem kot v stanovanju pomembna dobra osvetljenost in pičlo zalivanje. Četudi prenesejo topel in suh zrak v stanovanjih, pa jih ne postavljajmo v bližino radiatorjev.

V nadaljevanju predstavljamo najbolj priljubljene rožnate sukulente. Največ jih izhaja iz vrste eševerija (Echeveria) z različno intenzivno rožnato obarvanostjo, od zgolj pastelne sence čez listno povrhnjico do skoraj fluorescentnih odtenkov na robovih in špičkah odebeljenih listov. Med njimi so denimo Echeveria 'Duchess of Nuremberg' (tudi Echeveria ’Perle Von Nurnberg’) Echeveria 'Frank Reinelt', Echeveria 'Peacock' in Echeveria ’Pink Champagne’.  Po obliki je malce drugačna od večine trobentasta eševerija (Echeveria ’Trumpet Pinky’).

!!galerija!!


Miniaturne in višje sukulente

Prav posebna je vrsta Greenovia dodrantalis, ki ji pravijo tudi gorska vrtnica, na spletu pa jo boste našli kot ’Mountain Rose’. Njena listna rozeta, tj. oblika, pri kateri vsi listi rastejo iz sredine, je res podobna na pol odprtemu rožnemu cvetu z navzven privihanimi robovi cvetnih lističev. Pastelno rožnati odtenek te sukulente je le ena od barvnih različic.

Če imate radi nežne pastelne odtenke roza barve, vam bo všeč mesečev kamenček (Pachyphytum oviferum ’Moonstone') z jajčasto napihnjenimi listki, ki ob dobri oskrbi zgodaj spomladi celo zacveti. Še bolj težko se je upreti pritlikavemu sivorožnatemu ali skoraj vijoličnemu živemu kamenčku (Lithops). Med višje rastočimi rožnatimi sočnicami sta sorodnica navadne Aloe vere z nazobčanimi zelenimi listi z belimi lisami, ki so obrobljeni nežno rožnato  (Aloe 'Pink Blush') in sorodnica navadne cvetoče kalanhoje, Kalanchoe ‘Pink Butterflies’.

Mesečev kamenček, Pachyphytum oviferum FOTO: Tarda Santo/ShutterstockOskrba sočnic
Sukulente ali sočnice shranjujejo  tekočino v svojem tkivu. Večina jih ima tudi debelo plast voska, ki jih ščiti pred izhlapevanjem in sončnimi opeklinami. Zanje je pomembna dobra osvetljenost, a močno popoldansko sonce lahko na nekaterih vrstah, če so preblizu okna, povzroči opekline. Zalivamo jih, ko je substrat, v katerem rastejo, popolnoma suh, pozimi navadno enkrat mesečno,  v vročih poletnih mesecih, ko bolj rastejo, včasih tudi tedensko. Substrat za sukulente mora biti zelo prepusten, da v njem ne zastaja voda, zato poleg prsti vsebuje tudi kremenčev pesek.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE