Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okrasni vrtovi

Kako rešiti rastline, ki so med dopustom skoraj propadle (in katere običajno preživijo brez težav)

Po daljši odsotnosti, zlasti v poletnem času, nas lahko ob vrnitvi domov pričakajo rastline v slabem stanju – ovenele, zasušene, z rumenimi ali odpadlimi listi.
Nekatere rastline lahko z lahkoto vrnemo k življenju. Foto K-FK/Shutterstock
Nekatere rastline lahko z lahkoto vrnemo k življenju. Foto K-FK/Shutterstock
14. 7. 2025 | 09:20
14. 7. 2025 | 09:20
3:47

Ampak brez skrbi. Kljub temu številne rastline še niso povsem izgubljene. V nadaljevanju vam zato predstavljamo konkretne ukrepe za reševanje poškodovanih sobnih rastlin ter seznam vrst, ki so bistveno bolj odporne na daljšo odsotnost in neredno nego.

Koraki za ukrepanje po vrnitvi

1. Vizualna in fizična ocena stanja

Ne odstranjujmo listov prehitro. Najprej preverimo vitalnost stebla in korenin. Če so še prožne in svetle barve, obstaja možnost okrevanja, suhi in lomljivi deli pa najverjetneje ne bodo okrevali.

2. Postopno vlaženje substrata

Če je zemlja popolnoma suha in odstopa od sten lonca, je ne zalivamo naenkrat. Bolje je, da suho zemljo postopoma navlažimo z mlačno vodo. Priporočljivo je zalivanje v več krajših intervalih, da se zemlja enakomerno navlaži in omogoči koreninam absorpcijo.

image_alt
Kaj morate nujno narediti, če kupujete lončnice v špeceriji

3. Začasna prestavitev na senčno mesto

Rastline v stresu ne prenesejo dodatnega sončnega sevanja. Postavimo jih v svetel, vendar senčen in hladen prostor. Po nekaj dneh jih lahko ponovno premaknemo na običajno lokacijo.

4. Preprečevanje nadaljnjih poškodb

Ne uporabljamo gnojil ali listnih hranil, dokler rastlina ne pokaže jasnih znakov okrevanja (npr. novih listov ali obnavljanja čvrstosti stebel).

Mnoge rastline lahko s pravilno nego vrnemo k življenju. Foto stock_studio/Shutterstock
Mnoge rastline lahko s pravilno nego vrnemo k življenju. Foto stock_studio/Shutterstock

Sicer pa lahko svoji rastlini pri hitrejšem okrevanju pomagamo tudi z nekaj preprostimi triki. Rastlini na primer lahko privoščimo listno prho z mlačno vodo. Tako bomo z njenih listov odstranili prah in omogočili boljšo fotosintezo. Rastlini lahko prav tako zamenjamo zgornjo plast zemlje in s tem pripomoremo k boljši zračnosti substrata. Tisti res strastni navdušenci pa lahko pripravite tudi kamilični čaj in ga uporabite kot nežen tonik za korenine. Ta naj bi v zmernih količinah pozitivno vplival na okrevanje.

Rastline, ki so odpornejše na odsotnost

Nekatere sobne rastline so izjemno odporne na neredno zalivanje, nihanja v temperaturi in slabše svetlobne pogoje. Mednje sodijo zamija, krasula, taščin jezik, zlati potos, aloe vera in kitajska zimzelena rastlina.  

image_alt
Razbijamo mite o paradižniku: Je bolj zdrav surov ali termično obdelan? (VIDEO)

Sorodni članki

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine