
Namizna svetila, ki ne potrebujejo kabla za napajanje iz električne energije, so zdaj vir navdiha priznanih oblikovalcev svetovnega slovesa. Domiselne in praktične svetilke, ki polepšajo kotičke v domovih, na terasah in balkonih, so zavzele svet oblikovanja. Če smo jih še pred nekaj leti lahko kupovali v poceni izvedbah, pa jih zdaj ponujajo tudi priznani proizvajalci svetil, za katere jih snujejo zveneča oblikovalska imena.
Začelo se je z namiznimi lučkami v boljših restavracijah, kjer so čajne lučke nadomestili s prenosnimi svetilkami, ki ustvarjajo prijeten ambient ob večernih druženjih ob hrani. Zdaj pa si že nekaj časa lahko takšno svetilo omislite tudi na domači vrtni mizi ali v dnevni sobi, spalnici, pravzaprav kjer koli, saj postavitev namizne lučke ne omejuje več dejstvo, ali imate v bližini vtičnico ali ne. In katero dizajnersko bi izbrali? Možnosti je nešteto, saj so jih v svojo ponudbo vključila svetovno priznana imena iz sveta oblikovanja svetil.
Med njimi je tudi sloviti francoski oblikovalec Philippe Starck, ki je na tem področju oral ledino. Pred desetimi leti je namreč za podjetje Flos ustvaril prenosno svetilo Bon Jour Unplugged. Minimalistično in elegantno namizno svetilko brez kabla. To so letos ob deseti obletnici osvežili z novim videzom, različnimi možnostmi jakosti in barve svetlobe ter hitrejšim polnjenjem s kablom USB-C. A Starck ni edini, ki se je lotil tovrstnih svetil.
Pri danskem proizvajalcu svetil Louis Poulsen so predstavili različico kultnega namiznega svetila Panthella, ki ga je pred več kot petdesetimi leti oblikoval sloviti Verner Panton. Gre za pomanjšano akrilno različico originalne svetilke, ki se napaja iz baterije, polnjene z USB-jem, ki ustvarja ambient s skandinavskim pridihom.
Trendu prenosnih namiznih svetil se ni mogel upreti niti priznani britanski oblikovalec Tom Dixon. Vintage svetilka, ki so jo oblikovali, naj bi vzdržala šest do devet ur neprekinjenega delovanja.
Med izstopajočimi je zagotovo svetilo Trois Rois, ki so ga za podjetje Artemide oblikovali v priznanem oblikovalskem biroju Herzog & de Meuron. Odeli so ga v rdečo žametno preobleko, s katero izstopa in ustvarja posebno vzdušje.
Prvo prenosno svetilo so predstavili tudi pri danskem podjetju Fritz Hansen. Serijo svetil, za katere so bile navdih morske školjke, so nadgradili še s prenosno različico. Ta krasi z brezčasno geometrijsko obliko omenjene serije luči z značilno silhueto in ambientalno svetlobo.
Prednosti prenosnih svetil
– Premičnost: Zaradi lahke izvedbe in brezžičnega delovanja jih lahko postavimo kamorkoli v stanovanju, ne glede na bližino vtičnice.
– Večnamenskost: Uporabne so kot ambientalna osvetlitev, nočna svetilka ali kot osvetlitev delovne mize.
– Prilagodljivost: Večina omogoča nastavitev jakosti svetlobe in barvne temperature, zato so primerne za različne dejavnosti – od branja do sproščanja.
Takšnih prenosnih dizajnerskih svetil, ki ne potrebujejo nadležnih podaljškov in grdih kablov, saj jih ni treba priključiti na vir napajanja, je mnogo. Poleg polnjenja na USB kabel ali celo brezžičnega polnjenja imajo običajno preprosto upravljanje na dotik, več (ponavadi tri) stopnje zatemnitve, napolnjene pa svetijo od 6 do 12 ur.
Tehnologija prenosne osvetlitve ni nova, v zadnjih letih se je spremenila le kakovost baterij - zdaj so dovolj tanke in lahke, da lahko svetilko zlahka premikamo. Možnost njihovega polnjenja z USB kablom pa njihovo uporabo še poenostavlja v primerjavi s klasičnimi baterijami.