Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Zelenjavni vrtovi

Kako rešiti težave s talnimi škodljivci na zelenjavnem vrtu

Učinkoviti načini za zatiranje talnih škodljivcev kot so bramorji, ogrci in strune. Naravne rešitve, kolobar, nematode in pravilna priprava tal.
Bramor na krompirju. Foto Metrob
Bramor na krompirju. Foto Metrob
Vanes Husić, univ. dipl. inž. agr., Metrob
13. 7. 2025 | 07:00
5:51

Najbolj težavni in zahtevni so za zatiranje talni škodljivci. Vsi vrtnarji smo se na domačem zelenjavnem, okrasnem in tudi sadnem vrtu že srečali z bramorjem, ogrci in strunami. Da bi ohranili pridelek, se z njimi spopadamo z različnimi ukrepi.

Osnova vrtnarjenja na vsakem vrtu ali njivi mora biti kolobar. Večinoma uporabljamo tri- ali večletni kolobar. To je odvisno od težav s škodljivci in boleznimi. Vsem poznan primer težav s talnimi škodljivci so strune v krompirju. Pridelek krompirja so gomolji, ki so jih naluknjale dolge rjave ličinke hrošča pokalice, ki živijo v zemlji tri leta. Ko opazimo močan napad strun, na to mesto krompirja nekaj let ne sadimo. Za pridelavo namenimo drug del vrta ali drugo njivo. Na enak način bomo imeli težave z bramorjem in ogrci (bele, mesnate ličinke hroščev). Ena od rešitev je za­krivanje vrta, visokih gred s protiinsekt­nimi mrežami v času leta in razmnoževanja hroščev. To je maja in junija. Zapomnimo si, da je večji let hroščev vsako četrto leto. To pomeni, da so ogrci v zemlji v dobrih razmerah kar tri leta. Dobre razmere pa so seveda vrtnarjev čudoviti, bujni vrt. Bramor je sorodnik kobilice in pri njem je težava veliko potomstvo. Ta koplje rove pod površjem, in če sledimo rovu, lahko najdemo gnezdo z veliko mladimi bramorji, saj samica izleže 200 do 300 jajčec na leto. Škoda je v tak­šnem primeru lahko izjemno velika.

Pred sajenjem

Vsem talnim škodljivcem prijajo lahka humozna in prezračena tla. Tako seveda lažje rijejo po njih. Velika napaka, ki jo naredijo številni vrtnarji, je uporaba komposta ali hlevskega gnoja v spomladanskem času. Ker ga ne presejejo in pregledajo, lahko vnesejo škodljivce (in bolezni) na domači vrt. Hlevski gnoj je lahko dobro gnojilo, a kaj, ko rahel in topel kup gnoja privabi tudi škodljivce, kot je bramor. Seveda bodo samice legle jajčeca v takšno zanje ugodno okolje. Zato ta gnojila uporabljamo samo jeseni, na tri leta, saj s kompostom vnesemo veliko organske mase in hranil. Pri spomladanski obdelavi uporabimo rudninsko ali briketirano organsko gnojilo. Če na vrtu že imamo talne škodljivce, v zgornjo plast zemlje zmešamo sredstvo na osnovi zeolita in rastlinskih izvlečkov, ki vsebujejo tanine. Sredstvo priporočam za uporabo tudi pri sajenju posameznih sadik, kot so paradižnik, okrasne rastline in sadno drevje. Preprosto ga nekaj ščepcev dodamo v sadilno jamo in okoli sadike.

Ogrc – to je mesnata ličinka hrošča. Foto Metrob
Ogrc – to je mesnata ličinka hrošča. Foto Metrob

Naravno in učinkovito sredstvo

Za pomoč pri zatiranju talnih škodljivcev se obrnemo kar k naravi. Tako so nam na voljo nematode (entomopatogene ogorčice), ki so pri nas naravno prisotne v tleh. Nematode so živali in spadajo med talne organizme. To so preprosti brezbarvni valjasti črvi. Ker živijo v zemlji, potrebujejo za svoj obstoj in delovanje dovolj vlage. Zato je zelo pomembno, da vzdržujemo rahlo vlažno zemljo še vsaj dva do tri tedne po aplikaciji. Tako se lahko mirno premikajo in iščejo škodljivce v zemlji. Škodljivce najdejo prek izločkov žuželk (vonj) ali po izvoru njihove toplote ali izločanju CO2 (dihanje). Nematode so občutljive na UV-sevanje, zato jih na zemljo nanesemo v večernem ali oblačnem delu dneva. Za življenje potrebujejo tudi kisik, zato bodo najbolj učinkovite v rahli oziroma razrahljani zemlji.

Nematode pod mikroskopom. Foto Metrob
Nematode pod mikroskopom. Foto Metrob

Nematode so zelo številčne, poznamo različne vrste, ki delujejo proti točno določenim škodljivcem. In zato vedno uporabimo prav namenske, specializirane vrste za rešitev težave, ki jo imamo na domačem vrtu. Da bomo resnično učinkoviti proti bramorju, ogrcem ali drugim talnim škodljivcem, moramo vedeti, kako dolg je njihov življenjski cikel. Ta podatek nam pove, koliko let moramo tretirati zemljo, da jih resnično uničimo. Bramor živi tri leta. Priporočam, da nematode uporabite vsaj dvakrat na leto, spomladi in jeseni. Če gre za bramorja, to pomeni dvakrat na leto in tri leta zapored, torej bo zemlja šestkrat tretirana z nematodami.

Ko je vrt poln rastlin

Škodo zaradi talnih škodljivcev opazimo na pridelku. Izginejo kar cele sadike, nekatere iz neznanega razloga ovenijo, in ko jih potegnemo iz zemlje, jim manjkajo korenine ... Če je to pomlad ali topla jesen, potem preprosto uporabimo nematode. V bolj vročem delu sezone pa moramo ukrepati s pastmi, ročnim delom in uporabo tekočega sredstva. Domači vrt je poln vrtnin vse od marca. A talni škodljivci preidejo iz globine v zgornjo plast zemlje, ko se dovolj segreje. Zato jih ročno poberemo pri rahljanju. Najhitreje opazimo ogrce in strune. Ker pa imamo poln vrt solatnic, kapusnic, korenja in čebulnic, moramo še dodatno ukrepati. V zemljo vkopljemo večje lončke in jih malce napolnimo s pivom. V njih lovimo polže in tudi bramorja. Da ohranimo čim več pridelka, pa vrt zalijemo s sredstvom proti strunam in ogrcem, ki je v tekoči obliki in vsebuje povsem naravne rastlinske izvlečke.

Sorodni članki

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine