Ko pes stopi na kostanjevo bodico
Jesenski sprehod z našim štirinožcem v naravi je običajno sproščujoč, saj je narava še posebej lepa zaradi živahnih pisanih barv in vremena, ki je ravno prav zmerno, da ni prevroče in ne premrzlo. Če imamo srečo, bomo vmes našli kakšno gobo ali kostanj. A kjer je kostanj, so tudi kostanjeve bodice, zato bodite pozorni, da se jim bo vaš kuža izognil.
Mirno jesensko idilo namreč lahko nepričakovano prekinejo drobne, a nevarne kostanjeve bodice, skrite med listjem. Marsikateri lastnik psa je že doživel trenutek, ko je kuža nenadoma zacvili in začel šepati zaradi bolečin oziroma nastale poškodbe.
V primeru, ko ostre bodice že poškodujejo blazinice tačk, je treba previdno ukrepati. Psa motivirajte, da bo ostal čim bolj miren, saj mu boste le tako lahko čim bolj natančno preverili pasjo šapo, pogledali, kje točno so bodice, koliko jih je ter ocenili resnost stanja. Nekatere bodice so zelo majhne ali potisnjene globoko v blazinico, zato si ob ogledu zagotovite dovolj svetlobe (naravne ali posvetite s svetilko telefona), če imate možnost pa poglejte skozi povečevalno steklo. Nato se lotite odstranjevanja.
PREBERITE ŠE: TA DVA JESENSKA PLODOVA STA ZA VAŠEGA PSA STRUPENA
Umirite psa
Psa je treba pred odstranjevanjem umiriti. Pomagalo bo, če bo ubogal na ukaze, kot so sedi, čakaj, tačka in podobno, saj bo kuža točno vedel, kaj od njega pričakujete. Nedvomno bo pomagala motivacija z njegovim najljubšim priboljškom. Priporočljivo je, da vam nekdo pomaga, saj bosta skupaj psu lažje pomagala preusmeriti pozornost stran od bodic ali pa vam ga bo druga oseba pomagala držati.
Previdno in dosledno
Ko bo pes umirjen, uporabite rokavice ter čisto pinceto, s katero skušajte izvleči vsako bodico posebej. S pinceto primite bodico čim bližje koži oziroma blazinici in nežno povlecite ven (pod enakim kotom, kot se zdi, da se je zarila v blazinico), s čimer boste preprečili, da bi se še bolj globoko zarila ali zlomila.
PREBERITE ŠE: MOČERAD JE LAHKO ZA PSA USODEN ŽE V ENI URI
Rano očistite in osušite
Po odstranitvi vseh vidnih bodic preglejte šapo, nežno očistite prizadeto območje s toplo vodo in nanj nanesite blago antiseptično raztopino (npr. jod) z gazo ali sterilno vato. Po dezinfekciji področje osušite s čisto gazo ali papirnato brisačo, ampak pazite, da ne drgnete preveč grobo, saj je blazinica lahko še vedno precej občutljiva. Poskrbite tudi, da pes rane ne bo lizal, saj bi s tem lahko še v večji meri povzročil draženje.
!!galerija!!
Veterinarska pomoč
Nato preverite, ali je kakšen košček bodice morebiti še ostal v blazinici, ali je ob mestu vboda vidna rdečina oziroma ali je mesto razdraženo. Tudi v naslednjih dneh spremljajte stanje. Če opazite oteklino, gnoj, rdečico ali če pes šapo nenehno liže, se praska ali kaže znake nelagodja, se posvetujte z veterinarjem. Prav tako psa odpeljite v ambulanto, če bodic niste mogli sami odstraniti, ker je bil pes preveč nemiren ali če so bile zarite pregloboko. Veterinar bo po potrebi predpisal protibolečinska zdravila ali antibiotike.
Nadaljujete z aktivnostmi na prostem
V primeru, kadar stanje ni tako hudo in pes lahko hodi brez bolečin, se le odpravite z njim na prosto. Pes bo užival v zmernem gibanju v naravi, kadar pa obstaja tveganje, da se boste z njim odpravili na bolj umazan teren, pa mu lahko šapo ohlapno povijete s sterilnim povojem. Pazite le, da povoj ne bo pretesen.