Mejice in ptičja svatba: Zaradi podmladka do jeseni konec del v mejicah

5. 3. 2015 | Besedilo: Špela Kuralt | Fotografije: Gregor Kalan

mejice, ptičja svatba

Mejice so bile včasih naravna meja med parcelami različnih lastnikov, predvsem pa meja med travniki in njivami. Hkrati so varovale zemljo pred vetrom, omogočale, da je dalj časa ostala vlažna, bile pa so tudi zatočišče številnih živali. Zdaj mejic skoraj ni več. Tam, kjer so vendarle ostale, v zavodu za varstvo narave opozarjajo, da jih lastniki od 1. marca ne smejo več obrezovati. Vasovanje ptičev se je namreč začelo.

Naravovarstveni svetovalec Gregor Kalan s celjske območne enote zavoda za varstvo narave je pojasnil, da so zdaj na vrhuncu svatovanja sove, kmalu pa bo ptičjega živ­žava vse polno: »K nam se že vračajo ptice selivke; liščki, ščinkavci, sinice, škorci in drugi ptiči bodo zasedli drevje in grmovje.« Prav zato je delo v mejicah, gre za pas grmovne, a tudi drevesne vegetacije, časovno omejeno. Od 1. marca do 1. avgusta živali potrebujejo mir in v tem času ne smemo podirati in žagati krošenj, nadaljuje Kalan. »Čas za rez mejic in čiščenje ob potokih bo spet jeseni. Gnezdo z jajci hitro spregledamo, morebitna škoda pa je nepopravljiva.«

Izginjajoče mejice

Mejic je vse manj, odkar je kmetijstvo bolj intenzivno, čeprav so dom koristnih plenilcev. V njih so prebivale kanje, ki so lovile miši po travniku oziroma polju, še posebno dobrodošle pa so bile pikapolonice, ki so na poljih obirale listne uši. Kljub pomenu mejic za biotsko pestrost kot habitatni tip niso zavarovane. To pomeni, da je njihova usoda prepuščena lastnikom zemljišč, razen če so na posebnih varovanih območjih. Sicer se z mejicami nihče prav posebej ne ukvarja, čeprav nekatere usmeritve in omejitve obstajajo, je povedal Kalan: »Želja naravovarstva in države je njihovo ohranjanje, kar je razvidno tudi v novem obdobju kmetijsko-okoljsko-podnebnih plačil. Delo v mejicah omejuje tudi lovska zakonodaja, da imajo živali, ki v njih gnezdijo, v tem času mir.«

Dobra praksa

Po Kalanovih besedah so mejice ohranjene le še na zelo omejenem območju Ljubljanskega barja, v delih Prekmurja, kjer ni bilo veliko intenzivnega kmetijstva, najdemo jih tudi na Krasu, kjer pa se velikokrat dokončno zaras­tejo z gozdom. Največ jih je na pasovih med dvema terasama na Kozjanskem in Halozah, razlaga sogovornik: »Za premostitve višinskih razlik oziroma za lažje kmetovanje so v hribih naredili nekoliko nakazane terase in na vmesnih delih, ki so strmejši, so lastniki opustili obdelovanje. Tam so se večinoma zarasle mejice.«

Savinjska dolina mejic skoraj nima, zato si v celjski enoti zavoda za varstvo narave prizadevajo, da bi v prihodnosti izvajali projekt za njihovo vnovično vzpostavitev. Individualni pristop do lastnikov zemljišč v rednem delu ni mogoč, projektno delo pa se je izkazalo za uspešno. Tako so pred dvema letoma izved­li projekt, v katerem so se ukvarjali z obrežno vegetacijo glavatih vrb ob Šmarskem potoku v občini Šmarje pri Jelšah. »Navezali smo stik z lastniki zemljišč, med drugim smo podpisali deklaracijo o ohranjanju te obrežne vegetacije in vzdrževanju glavatih vrb. To je bila zelo pozitivna in kar odmevna zgodba, ki si jih želimo še več,« je sklenil Kalan.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE