6. 9. 2024 | Besedilo: E. N.
To storite vsakič, ko perete belo perilo, da sčasoma ne bo porumenelo
6. 9. 2024 | Besedilo: E. N.
Se tudi vam zdi, da je belo perilo vsakič, ko ga vzamete iz pralnega stroja, bolj rumenkaste barve?
Pranje belega perila lahko predstavlja velik izziv, saj se hitro umaže, sčasoma postane sivkaste ali rumenkaste barve in velikokrat zahteva prav posebno nego in pazljivost. Želimo si, da bi bela oblačila in posteljno perilo za vedno ostala tako bela, kot so bila na dan, ko smo jih kupili v trgovini. A žal večinoma temu ni tako. Belo perilo kar hitro izgubi tisti beli sijaj, ki nas je pritegnil s prodajnih polic.
Zakaj je temu tako, je v Instagram videu razložila ena izmed uporabnic družbenih omrežij, ki pravi, da je sijoča belina, ki sije z obešalnikov v trgovini, posledica kemikalije, imenovane optični osvetljevalec, ki jo trgovci uporabljajo, da beli barvi dodajo ostrino in občutek svežine. Tako so vse bele tkanine videti svetlejših in skoraj žarečih belih odtenkov. A ta kemikalija s pranji postopoma izgublja svojo moč, saj v pralnem stroju oksidira in se počasi izpira iz tkanin. Zato so srajce, posteljnine in drugo perilo po vsakem pranju videti bolj rumenkasto in pusto.
Če tudi sami ne uporabljamo osvetljevalca, katerega uporabo zaradi kemične sestave seveda odsvetujemo, se moramo sprijazniti, da naša bela oblačila sicer postopoma ne bodo več tako bela kot na začetku. Lahko pa proces izgube beline nekoliko upočasnimo in oblačila med pranjem znova in znova nekoliko osvežimo z uporabo sredstva, ki ga v gospodinjstvu in kuhinji pogosto uporabljamo.
Pri vsakem pranju belega perila v boben stresemo žlico sode bikarbone, ki bo upočasnila oksidacijski proces in povzročila, da bodo oblačila dlje časa ohranjala belino. Prav tako bo z oblačil pomagala odstraniti neprijetne vonjave kot je na primer znoj.