Energetsko in stroškovno učinkovito hlajenje

21. 6. 2012

V ustrezno zastekljenem in izoliranem objektu potrebujemo v povprečju 50 % energije za ogrevanje in hlajenje stavbe na temperaturo primerno za udobno in kakovostno bivanje, drugih 50 % energije pa potrebujemo za prezračevanje bivalnih prostorov. V praksi poznamo več sistemov za hlajenje prostorov, učinkovitost hlajenja za ugodno počutje ljudi, pa je vprašljiva. Zato je treba že pri projektiranju objekta upoštevati pravilno izbiro zasteklitve in senčil, saj lahko s tem prihranimo tudi do 80 % energije, potrebne za ohlajanje prostorov.

Temperatura v prostoru ni edino merilo za ugodno počutje. Kombinacija temperature in vlage je lahko zelo neugodna za počutje tudi pri nižjih temperaturah prostora. Ogrevanje prostorov na želeno temperaturo ni problem, več težav je z uspešnim hlajenjem. V praksi poznamo več sistemov za hlajenje prostorov, učinkovitost hlajenja za ugodno počutje ljudi, pa je vprašljiva.

Znani načini hlajenja prostorov so:

  • klimatske naprave
  • konvektorsko hlajenje
  • radiatorsko hlajenje
  • hladilne grede
  • stropno hlajenje
  • stensko hlajenje
  • talno hlajenje
  • hlajenje z zrakom zemeljskih kolektorjev

 

Klimatske naprave, v pravem pomenu besede, morajo omogočati prezračevanje, ogrevanje, hlajenje, razvlaževanje in vlaženje prostorov. Želeno je tudi, da zagotavljajo ustrezno količino zraka glede na dejanske potrebe ki so odvisne od onesnaženosti zraka v prostoru in vsebnost CO2. Teh zahtev hišni sistemi hlajenja, ki jih trgovci imenujejo klimatske naprave, ne omogočajo, saj od vsega naštetega omogočajo le hlajenje, ogrevanje in razvlaževanje zraka.

Konvektorji lahko grejejo, hladijo in razvlažujejo zrak. Opremljeni morajo biti s sistemom za odvod kondenza. Če konvektorjem omogočimo še kontroliran dovod zunanjega zraka, se s takim načinom hlajenja že približamo pravi klimatski napravi. Seveda pa za konvektorje potrebujemo še hladilni medij. Če imamo toplotno črpalko, je najboljša izbira reverzibilna toplotna črpalka, ki nam omogoča poleg ogrevanja tudi hlajenje. Če imamo kot vir primarne energije zemeljske sonde ali dovolj hladno talno vodo, si lahko privoščimo pasivno hlajenje, ki je najcenejše vir hlajenja. Hladilno energijo iz zemlje uporabljamo brez posrednika. Potrebujemo le obtočno črpalko. Pri toplotni črpalki zrak voda pride v poštev samo reverzibilna toplotna črpalka.

Na tržišču so prisotni radiatorji s prisilnim obtokom zraka. Ti radiatorji morajo biti opremljeni s koritom za zbiranje kondenza in ustreznim odvodom. Paziti moramo tudi, da so dovodne cevi ustrezno izolirane z izolacijo za hladilne naprave. Lastnosti takih radiatorjev so enake, kot lastnosti konvektorjev. Tudi vir hladilne energije je enak kot pri konvektorjih.

Hladilne grede se v praksi niso pokazale kot dobra rešitev hlajenja za naše področje, saj nimajo vgrajenega pa zbirnega korita za kondenz. Ker je v vročih dneh, predvsem po poletnih plohah v zraku več vlage, grede zarosijo, senzor vlage pa izklopi dovod hladilnega medija. To pomeni, da takrat ko bi hlajenje najbolj potrebovali, hladilne grede odpovejo. Če bi imele hladilne grede rešen odvod kondeza, bi bile dobra rešitev in bi delovale kot konvektor.

Ploskovno ogrevanje in hlajenje je skupen izraz za stropno, stensko in talno ogrevanje in hlajenje. Od vseh vrst ploskovnega hlajenja je najučinkovitejše stropno hlajenje, saj se po zakonih fizike hladen zrak vedno spušča in nam zagotavlja ugodno počutje. Stensko hlajenje je sprejemljivo, če imamo na razpolago dovolj površine na zunanjih stenah, ki niso zasedene s pohištvom. Glede na velikost gradnje energetsko varčnih objektov, pa  je v prostih površin vedno premalo, saj moramo v prostor postaviti tudi omare in ostalo pohištvo. Talno hlajenje je od ploskovnih variant hlajenja najslabša rešitev, saj se po zakonih fizike hladen zrak brez prisilne cirkulacije ne dviga. Zato lahko govorimo le o talnem podhlajevanju ne pa o talnem hlajenju.

Hlajenje z zrakom zemeljskih kolektorjev je načeloma dobra. a cenovno precej draga rešitev.

Za domačo uporabo je še vedno najboljša rešitev dobro izolirana hiša s senčili. Ste bili kdaj v stari hiši v Primorju ali Dalmaciji? Ali veste kako hladijo? Zjutraj prezračijo, zaprejo okna in zunanja senčila (polkne). In v taki hiši je ves dan prijetno hladno kljub poletni vročini.

V Energetski kliniki MIK vam svetujemo kako pravilno zastekliti vaš dom, da vam bo vaše počutje doma prijetno in zdravo.  Izdelamo vam tudi celoten pregled in analizo vašega objekta in vam na osnovi poročil stanja pripravimo tud predlog energijsko varčne sanacija vašega doma.

Več na www.mik-ce.si
MIK, d.o.o.

...

SORODNI ČLANKI:

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE