Energetska agencija razmišlja o prerazporeditvi obremenitev za elektriko iz obnovljivih virov
Javna agencija za energijo bo pripravila analize in izračune, ki bi znotraj posameznih odjemnih skupin lahko bili podlaga za prerazporeditve obremenitve oziroma višine prispevka za zagotavljanje podpor pri proizvodnji elektrike v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov proizvodnje, so sporočili iz Gospodarske zbornice Slovenije.
Gre za dvig prispevka, ki je povzročil tako imenovani elektrošok v kemijski in papirniški industriji ter jeklarnah. Po sklepu vlade te energetsko intenzivne panoge zaradi po mnenju GZS nerazumnega in dragega podpiranja neomejene rasti fotovoltaike soočene z več milijoni evrov dodatnih stroškov, po njihovih izračunih naj bi vladna uredba zgolj desetim največjim podjetjem iz kemijske industrije stroške dvignila za dodatnih 2,8 milijona evrov. Jeklarske družbe bo dvig prispevka še bolj prizadel, samo Metal Ravne bi lahko na letni ravni izgubil 700.000 evrov.
Uredba pa bo najbolj udarila po največjem porabniku električne energije v Sloveniji, kidričevskem proizvajalcu aluminija Talumu. Za omenjeno družbo bi namreč to pomenilo 6,5 milijona evrov dodatnih finančnih obremenitev na letni ravni.
"Ob že tako visokih cenah energije v primerjavi s konkurenti v Evropi, ki jih nima samo Talum, ampak celotna energijsko zahtevna panoga v Sloveniji, pomeni ta povečani prispevek nepremišljeno potezo, ki gospodarstvu ne pomaga, ampak mu nalaga dodatne, po našem mnenju nepotrebne obremenitve," je prejšnji teden poudaril predsednik uprave Taluma Marko Drobnič.
Na podlagi izračuna in analize gospodarske zbornice bo ministrstvo za infrastrukturo in prostor moralo pripraviti novo uredbo o načinu določanja in obračunavanja spornega prispevka, zato bo GZS v naslednjih dneh še naprej pozorno spremljala razvoj dogodkov.