19. 2. 2015 | Besedilo: S. O.
Energetsko ozaveščeni učenci in dijaki
19. 2. 2015 | Besedilo: S. O.
Več kot 170 učencev in dijakov se je udeležilo predavanja o energijski učinkovitosti v okviru projekta Energetsko učinkovita soseska junior.
V okviru vseslovenskega natečaja Planetu zemlja prijazna šola od šolskega leta 2011/12 poteka tudi projekt Energetsko učinkovita soseska junior, ki ga izvajajo strokovnjaki Gradbenega inštituta ZRMK. Gre za vseevropski projekt Energy Neigborhood, v okviru katerega najmlajši spoznavajo prednosti trajne rabe obnovljivih virov ter varne in varčne rabe energije.
Mladi v okviru projekta, ki ga je izvajalec priredil za šole, zmanjšajo svoj ogljični odtis in na tak način pomagajo svojim staršem prihraniti nekaj denarja, hkrati pa storijo nekaj pozitivnega za okolje, v katerem živijo. Med drugim mlade učijo o pravilnem in naravnem prezračevanju prostorov pozimi, ko je najbolj primerno, da stanovanja in hiše zračijo za pet do petnajst minut, poleti pa za pol ure. Poleg tega izvedo, da lahko privarčujejo do 40 evrov na leto zgolj s tem, da redno izklapljajo električne aparate in jih ne puščajo v stanju pripravljenosti.
Letos so se mladi učenci in dijaki najprej srečali na Šolskem centru SESGŠ v Kranju na predavanju o energijski učinkovitosti. Predavanje z enako vsebino so izvedli naslednji dan tudi na osnovni šoli Trzin. Na osnovni šoli Matije Čopa v Kranju pa so nato sodelovali v projektu Plastenkina zgodba in se na tak način seznanili z vse večjo problematiko odpadkov.
Društvo Planet Zemlja je z ozaveščanjem mladih z okoljevarstvenimi temami začelo leta 2010 z vseslovenskim natečajem Planetu Zemlja prijazna šola – vrtec. Do zdaj se je nanj odzvalo več kot 300 zavodov, častitljivi naziv jih je doslej pridobilo že 220. Organizatorji so v tem času zabeležili že več kot 45.000 sodelujočih otrok in njihovih mentorjev iz vse Slovenije.
Namen projekta je, da bi tudi mladi spoznali pomembnost varovanja okolja in pripomogli k ohranjanju naravnega, kulturnega in nacionalnega izročila ter razvijali zdravo samopodobo in spoštljiv odnos človeka do okolja in narave. Pri tem mladim pomagajo priznani strokovnjaki in ustanove.