13. 10. 2016 | Besedilo: K. Ž./STA
Letališče in Ljubljana odslej povezana tudi s souporabo električnih vozil
13. 10. 2016 | Besedilo: K. Ž./STA
Letališče Jožeta Pučnika Ljubljana je postalo eno izmed prvih, ki potnikom omogoča brezemisijsko povezavo z glavnim mestom. Podjetje Avant car je namreč včeraj na letališču odprlo postajališče za souporabo električnih vozil Avant2Go, s čimer spodbuja trajnostno mobilnost.
Kot je pojasnil prokurist podjetja Avant car Matej Čer, gravitirajo proti novi mobilnosti, ki naj bi temeljila na avtonomnih vozilih na električni pogon brez lastništva. Prav to zagotavlja sistem Avant2Go, ki nastaja v treh fazah. Današnja brezemisijska povezava prestolnice z letališčem je mejnik, ki pomeni zaključek prve faze.
Letališče je postalo trinajsta lokacija, kjer si je mogoče izposoditi enega izmed 33 električnih vozil, ki so v uporabi. Vzpostavljenih je 21 lastnih polnilnih postaj in mobilna aplikacija za uporabnike. Do konca leta naj bi imeli vsaj 20 postajališč in 50 vozil, na voljo bodo podjetniški in družinski paketi, uporabnikom pa ponujajo tudi možnost daljšega najema, tako da ti dejansko ne potrebujejo več lastnega vozila.
Zaključuje se prvo testiranje sistema in kot je poudaril Čer, so odzivi zelo pozitivni. Sledili bodo zastavljenim ciljem z željo, da bi leta 2018 imeli v souporabi vsaj 500 vozil, s čimer bi se število vozil v Ljubljani zmanjšalo za več tisoč, saj eno vozilo v souporabi nadomesti vsaj osem lastniških. Ljubljana in Slovenija bi bila tako lahko vodilna na tem področju in hkrati nek laboratorij ter izložbeno okno za razvoj tovrstnih platform tudi drugod, meni Čer.
Prepričan je, da se bo prihodnje leto v Evropi močno povečalo število električnih vozil in polnilnic ter razvoj novih platform za trajnostno mobilnost. "Z vzpostavitvijo postajališča na letališču, smo se postavili ob bok najuspešnejšim," je poudaril Čer in pojasnil, da niso uspeli podatka, ali sploh že obstaja kakšno letališče s takšno ponudbo.
Kot je pojasnil poslovodni direktor Aerodroma Ljubljana Zmago Skobir, na letališču tako dopolnjujejo strategijo zmanjševanja ogljičnega odtisa. Med ukrepi so tudi zamenjava energentov, ločevanje odpadkov in prenova svetil. Pripravljena je že kampanja osveščanja potnikov o novi možnosti, pri čemer jih takšen transport med Ljubljano in letališčem stane približno od 12 do 16 evrov.
Pionirsko potezo Avant2Go so pozdravili tudi ljubljanski in cerkljanski župan ter minister za infrastrukturo Peter Gašperšič, ki je izpostavil tudi prizadevanja ministrstva pri spodbujanju električne mobilnosti z namenom zmanjševanja vplivov na okolje in odvisnosti od fosilnih goriv.
V pripravi je strategija za spodbujanje uporabe vozil, ki uporabljajo alternativni pogon. Za področje elektromobilnosti pa želijo pripraviti tudi poseben akcijski načrt, s katerim bodo spodbujali uporabo električnih vozil, pri čemer že omogočajo pridobitev subvencije ob nakupu električnega vozila.
"Morali pa bomo še veliko narediti na samih vzorcih," je opozoril minister in dejal, da si Slovenci zelo radi lastimo vozila in smo nanje ponosni. Prepričan je, da Avant car opravlja pionirsko delo za prehod na modele skupne uporabe vozil. "Če bomo ta koncept posvojili in ga začeli množičneje uporabljati, se bodo zmanjšale emisije, hrup in mestna gneča," je izpostavil.