O lesu in leseni gradnji v Sloveniji

14. 4. 2012 | Besedilo: Ba. P.

les, lesena gradnja

Oddelek za lesarstvo biotehniške fakultete je v sodelovanju s fakulteto za arhitekturo pred kratkim izdal monografijo Lesene konstrukcije v stanovanjski in javni gradnji | Slovenija avtorice dr. Manje Kitek Kuzman.

Gre za publikacijo, ki smo jo v slovenskem prostoru težko čakali, je v recenziji zapisal dekan mariborske fakultete za gradbeništvo prof. dr. Miroslav Premrov. Monografija je namreč po eni strani zelo dobro študijsko gradivo za področje lesenih stanovanjskih gradenj in uporaben priročnik za načrtovanje energijsko učinkovitih lesenih zgradb, po drugi strani pa je zelo dobro promocijsko gradivo za nadaljnjo širitev lesene gradnje v Sloveniji.

Kljub dejstvu, da je Slovenija tretja najbolj gozdnata država v Evropski uniji, je naš odnos do lesene gradnje povsem drugačen, z obžalovanjem ugotavlja dr. Manja Kitek Kuzman. Kakor pravi avtorica zdaj že tretje monografije (Gradnja z lesom – izziv in priložnost za Slovenijo je izšla leta 2008, Les v sodobni slovenski arhitekturi 2000–2010 pa pred dvema letoma), bi bil lahko les, ki ga imamo dobesedno pred vrati, zelo pomemben slovenski izvozni artikel, po katerem bi bili prepoznavni. A si lesena grad­nja pri nas v primerjavi z zidano šele utira pot.

V monografiji Lesene konstrukcije v stanovanjski in javni gradnji | Slovenija je na 164 barvnih straneh zbranih več kot 200 slik in tabel, avtorica pa v njej med drugim predstavlja slovenske lesne vrste, lastnosti in uporabo lesa in lesnih kompozitov v gradbeništvu ter pomen življenjskega cikla lesenih izdelkov. Posebno poglavje je namenila razvoju konstrukcijskih sistemov, od klasičnih masivnih do sodobnih montaž­nih velikopanelnih sistemov, pri čemer je nakazala tudi smernice v večetažni montažni leseni grad­nji, ki bi jim lahko po njenem mnenju namenili več pozornosti. V posebnem poglavju so opredeljene prednosti energijsko varčne lesene gradnje in na kratko predstavljeni razredi nizkoenergijske gradnje s kronološkim pregledom toplotne zaščite stavbnega ovoja nekoč in danes.

V drugem delu monografije je glavna pozornost namenjena predstavitvi in razvoju lesene gradnje v Sloveniji. Kakovost slovenskih proizvajalcev je avtorica med drugim predstavila tudi s kronološko razvrščenimi primeri izvedenih večnadstropnih objektov in lesene nadgradnje.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE