14. 2. 2014 | Besedilo: K. Ž./STA
Predvidena kazen za prodajo nepremičnine brez energetske izkaznice 300 evrov
14. 2. 2014 | Besedilo: K. Ž./STA
Glavni namen energetske izkaznice, ki jo bo predvidoma uvedel energetski zakon, je kupca ali najemojemalca nepremičnine seznaniti z energetsko porabo nepremičnine, pravijo na resornem ministrstvu. Za izdelavo izkaznice mora poskrbeti prodajalec oz. najemodajalec, sicer ga čaka 300 evrov kazni. Prvo leto sicer kazni ne bo.
Državni svet je na zakon sicer izglasoval odložilni veto, tako da bo o zakonu znova odločal DZ, za sprejem pa bo potrebna absolutna večina poslancev.
Kot je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani poudaril državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo in prostor Bojan Kumer, energetska izkaznica ni nov instrument, ki ga z novim energetskim zakonom uvajamo v slovenski pravni red.
"Že leta 2006 uvedeni zakon je uvedel in implementiral energetsko izkaznico kot instrument energetske učinkovitosti. Z novim energetskim zakonom prenašamo le prenovljeno direktivo in dajemo poseben poudarek nadzoru, zraven pa dodajamo kazen," je pojasnil Kumer.
Po Kumrovih besedah je energetska izkaznica javna listina in podaja informacije o energetski porabi stavbe, kar je za kupca nepremičnine lahko pomemben dejavnik pri nakupu.
Za energetsko izkaznico ob prodaji nepremičnine ali oddaji nepremičnine za več kot 12 mesecev mora poskrbeti lastnik nepremičnine. Če za to ne bo poskrbel, mu bo izrečena kazen v višini 300 evrov.
Kot je pojasnil Kumer, energetski zakon vsebuje tudi prehodne določbe, ena od njih se nanaša na prehodno obdobje, ko neizdelava izkaznice ne bo kaznovana.
"Energetska izkaznica tako vsaj eno leto od sprejema zakona ne bo kaznovana, torej če bo prodajalec v tem času prodal nepremičnino brez nje, ne bo kaznovan," je dejal Kumer.
"Tistemu, ki ne bo nikoli prodal nepremičnine, pa ni treba izdelati energetske izkaznice," je pojasnil Kumer in dodal, da je namen energetske izkaznice zaščititi kupca, ne prodajalca, zato so tudi uvedli instrument neodvisnega strokovnjaka.
Glede cene storitev na ministrstvu napovedujejo, da se bo sama izoblikovala na trgu, ocenjujejo pa, da bo potrebno približno leto oziroma leto in pol, da se bodo cene normalizirale. V javnosti se sicer pojavljajo navedbe, da bo energetska izkaznica stala približno en evro na kvadraten meter površine.
"Prvi izkazničarji postavljajo cene, ki so mogoče netržne, po drugi strani pa obstaja možnost dampinga. Potrebovali bomo vsaj leto, leto in pol, da se bo trg normaliziral," je na vprašanje o visokih cenah izdelave energetske izkaznice dejal Kumer.
Energetsko izkaznico lahko izdelajo le neodvisni strokovnjaki. Doslej so izdali že okoli 150 licenc za izdelavo energetskih izkaznic, skupno pa naj bi jih izdali med 300 in 400. Na ministrstvu ocenjujejo, da je to optimalna številka neodvisnih strokovnjakov za vzpostavitev konkurenčne cene storitve.
"Da ne bo prišlo do visokih cen, zagotavljamo tudi tako, da bomo poskrbeli, da je na trgu dovolj strokovnjakov, zato z novim zakonom še znižujemo pogoje za opravljanje dela. Poleg tega pa tudi po sami direktivi velja, da je to reguliran poklic, kar pomeni, da lahko tudi tuji strokovnjaki delajo pri nas in naši v tujini," je pojasnil Erik Potočar z direktorata za energijo na ministrstvu za infrastrukturo in prostor.
Kot je navedel državni sekretar Kumer, poznamo računsko izkaznico, ki je obvezna za novozgrajene stavbe in obstoječe stanovanjske stavbe, in merjeno izkaznico, ki je obvezna za obstoječe nestanovanjske stavbe.
Pomemben sestavni del izkaznic so tudi priporočila, iz katerih je razvidno, s kolikšno investicijo se bo izboljšala energetska učinkovitost nepremičnine. Po Potočarjevih besedah je bilo lani v Sloveniji prodanih okoli 5000 nepremičnin.
Delo izdelovalcev izkaznic bodo preverjali na ministrstvu, kjer bodo vodili tudi register energetskih izkaznic. "Imamo nadzor nad samo kvaliteto vhodnih podatkov, nad samo kvaliteto izdelave in nad samimi vhodnimi podatki na terenu," je še pojasnil Potočar.
V večstanovanjski stavbi se bodo lahko sredstva za izdelavo energetske izkaznice koristila iz rezervnega sklada, za to pa bo potrebno soglasje lastnikov, kar bo navedel tudi novi zakon, je še pojasnil Potočar. Možna bo tudi njena izdelava za posamezno stanovanje, vendar pa bo cena storitve v tem primeru višja.
KOMENTARJI
Veronika
25. 3. 2017 18:53
Všeč mi je, ker se danes energetska izkaznica za stanovanje dobi po dokaj normalni ceni http://energetska-izkaznica.visia.si/stanovanje/