Fasada kot naložba
29. 5. 2017
Ali ste vedeli, da kar 78 % vse porabljene energije v gospodinjstvu porabimo za ogrevanje? In da največ toplote (kar 35 %) »uide« skozi zidove? Varčevanje z energenti je vse bolj pomembna tema, še posebej zato, ker ima vidno vlogo v družinskem proračunu.
Pomen toplotne izolacije je neprecenljiv v času podnebnih sprememb, naraščajočih cen energije in omejenih virov energentov. Dejstvo je, da lahko s preprostimi ukrepi in kakovostnim fasadnim sistemom dosežemo precejšnje prihranke. V nadaljevanju se bomo poigrali s številkami in izračuni, ki pokažejo, kakšni so prihranki energije, če ima vaša stavba vgrajen kakovosten fasadni sistem.
Toplotne izgube
Izračun toplotnih izgub pokaže, da pri neizoliranem objektu kar 70 % toplotnih izgub odpade na zunanje zidove in podstrešje. Okna in tla imajo 25% delež v celotnih izgubah. Po vgradnji fasadnega sistema (izolacija stavbe) pa se toplotne izgube na objektu porazdelijo drugače. Največji delež prenosa izgubljene toplote gre sedaj skozi okna (40 %). Delež zunanjih zidov in strehe pa se močno zniža in znaša približno 45 %.
Zmanjšana raba toplote za ogrevanje pri zamenjavi oken in izvedbi fasadnega sistema na večstanovanjskem objektu
Ali drži, da izolirane stene ne morejo dihati in je zrak zato zatohel (učinek plastične vreče)?
ODGOVOR: Ni res. Toplotna izolacija fasade ne zmanjšuje paroprepustnosti in ne povzroča zatohlosti zraka v bivalnih prostorih. Izmenjava zraka v bivalnih prostorih poteka izključno s prezračevanjem (okna ali prezračevalni sistem). V starejših objektih lahko nenadzirano prezračevanje poteka skozi razpoke in špranje, kar je izredno slabo z vidika izgube energije. Inovativna paroprepustna izolacija iz perforiranega stiropora (Baumit open) omogoča, da fasada diha. Preverite, kako deluje fasadni sistem Baumit open.
Dobro je vedeti, da ima tudi najpogosteje uporabljena toplotna izolacija (navaden stiropor) podobno paroprepustnost kot les. Še bolj od navadnega stiropora (EPS-F) pa so paroprepustne plošče iz mineralne volne. Obe vrsti izolacije sta sestavni del preverjenega fasadnega sistema Baumit Star.
Nižji stroški ogrevanja
Večina stanovanjskih hiš, zgrajenih pred letom 1990, je brez primerne toplotne izolacije. Slika spodaj prikazuje hišo s 150 m2 ogrevanih površin, kjer prostore ogrevamo na približno 20 °C ter porabimo več kot 3000 litrov kurilnega olja na kurilno sezono. Poenostavljen izračun pokaže, da neizolirana hiša v kurilni sezoni za ogrevanje porabi približno 3250 litrov kurilnega olja, medtem ko izolirana porabi le 1412 litrov. S pravilno izolacijo stavbe lahko privarčujemo tudi do 50 % teh stroškov.
Prednost tudi poleti
Optimalna toplotna izolacija ščiti tudi pred segrevanjem poleti. Zunanje temperature vse pogosteje presežejo 25 °C, kar lahko privede do neprijetne klime v prostorih. Optimalen izolacijski material ima več dobrih lastnosti: »slabo« prevaja toploto, torej ima nizek koeficient toplotne prevodnosti (λ). Ima pa visoke toplotne zmogljivosti, ki upočasnjujejo segrevanje stavbe poleti in hlajenje pozimi. Zaradi izolacije ima hiša času največje vročine nižjo temperaturo.
Še več nasvetov in podrobnejših informacij najdete na spodnji povezavi: http://www.baumit.si/upload/download/Baumit_Energija.pdf.
Prihranite večkrat
Eko skladvsako leto objavi javni poziv za nepovratne finančne spodbude za večje energijske učinkovitosti stanovanjskih in večstanovanjskih stavb. Več informacij o nepovratnih finančnih spodbudah za vse fasadne sisteme Baumit najdete na povezavi Baumit in Ekosklad.